Pagini

Categorii

Arhiva blogului

Meta

Răspunsuri la întrebări (369)

January 21, 2011

Maria:

Buna ziua,
Sunteti un om extraordinar! Va multumim pentru tot.
Mamei i-a fost extrasa tiroida in luna noiembrie la Parhon (carcinom papilar invaziv in tesutul peritiroidian-fara aspecte de metastaza), cu programare pentru iod la sfarsitul lunii mai. Analizele (TSH / FT4) si ecografia trebuie facute pana la sfarsitul lunii ianuarie, dupa care urmeaza consultul endocrinologic si ajustarea dozei de Euthyrox (in prezent 125 mg). Problema este ca la scurt timp dupa operatie s-a produs o dereglare foarte accentuata a tranzitului intestinal(diaree si scaune explozive), care persista si acum.
Vroiam sa va intreb daca acest lucru are legatura cu administrarea hormonilor tiroidieni sau cu carcinomul tiroidian. Este un reactie normala in urma acestei operatii si suplimentari hormonale sau este un lucru ingrijorator?
Va multumesc pentru ajutor.
Maria

Raspuns:

– hormonii tiroidieni, atunci cand sunt in exces, pot determina accelerarea tranzitului intestinal, cu mai multe scaune zilnic; de obicei asta insemana hiperdefectaie (mau multe scaune formate), nu diaree (scaune predominant lichide);

– o parte importanta a abordarii terapeutice la pacientii operati pentru cancer tiroidian diferentiat (papilar sau folicular) consta in tratamentul supresiv cu l-tiroxina; pentru atingerea obiectivului acestui tratament (TSH sub limita inferioara a normalului) sunt necesare doze de hormon tirodian mai mari decat cele fiziologic necesare, ceea ce conduce la o forma minima de hipertiroidie; totusi, marea majoritate a pacientilor sub tratament supresiv nu prezinta modificari ale tranzitului intestinal, tocmai pentru ca excesul hormonal este minor;

– in concluzie, daca nivelul TSH nu este intens supresat (sa zicem sub 0.05 microUI/ml) si asociat cu o valore peste limita superioara a normalului a FreeT4 este destul de putin probabil sa existe vreo legatura intre aceste manifestari digestive si tratamentul cu Euthyrox; in aceste conditii ar trebui cautata o cauza digestiva (colonoscopie?), fara legatura cu problema tiroidiana;

– daca analizele vor indica o forma mai serioasa de hipertiroidie, doza de Euthyrox ar trebui redusa si este de vazut in timp (saptamani) daca diareea se va ameliora;

Dr. Cristian-Claudiu Ţupea – Click aici pentru consultaţii

1 Comentariu »

  1. Ana says:

    Buna ziua!
    Sunt surprinsa sa vad cum va intereseaza viata omului si va faceti timp si pentru persoane ca nu va sunt in mod normal pacient.Dumnezeu sa va Binecuvinteze.
    Am varsta de 40 ani si am fost operata in anul 2008 noiembrie(38ani) la Cluj, cu diagnosticul Carcinom tiroidian papilar,prin tiroidectomie cvasitotala, iar dupa 1 luna am fost iradiata cu 131 I, mixedem postterapeutic. Toate bune doar calciemiea foarte mica.A trebuit sa urmez tratament cu Novothyral 100mg/zi dupa care mi-a fost crescut la 125mg/zi timp de 6 luni,dupa care mi-a scazut iar la 100mg/zi in functie de analize.Dupa aceasta perioada am plecat cu familia din tara unde aici din pacate nu se gaseste Novothyral si am luat Levotyroxin care ma dat foarte tare peste cap unde TSH=14.93 mu/L (0.35-5.5), T4 17.9 pmol/L (10.0-19.8). Am facut rost de medicamente de Novothyral 100mg/zi si am luat pentru calcemie mica Alfacalcidol 2/zi, iar rezultatele dupa 3 luni erau TSH=0.11mu/L (0.35-5.50), T4=15.1 (11.5-22.7), Serum caalciu=2.01 (2.20-2.60), Serum inorganic phosphate 1.2 (0.9-1.5), Corect serum calciu level 1.93 (2.20-2.60), Total vitamin D 60.1 (50.0-150.0).Dupa 2 luni am repetat analizele si din pacate au iesit TSH 0.02 (0.35-5.50), T4=17.4 (11.5-22-7), T3=9.5 (3.5-6.5) PTH=<0.27 (1.48-7.63), Serum calcium 2.01 (2.20-2.60), Serum inorganic phosphate 1.1 (0.9-1.5) Vitamina D 66 (50.0-150.0). Sincer is data foarte tare peste cap chiar nu mai stiu cum sa procedez sa fie bine. Am luat de 1 saptaman :luni, mercuri , vineri, doar trei sferturi din 100mg de Novotyral in care celalate zile cate 100mg si dupa 1 luna voi repeta alalizele sa vad ce se intampla. Va rog frumos domnul Doctor, sa imi spuneti parerea dvs de Spacialist ce se intampla cu hormoni mei….daca e bine cum iau medicatia si care e motivul acestei dereglari. Va rog de asemenea sa imi spuneti daca medicatia de calcemie este buna pentru ca iau de de 2 ani si jumate calciu in cantitate considerabila si nu se regleaza deloc.Mentionez ca am incercat si o perioada de calciu lactic 1000mg/zi si Vigantol 1000mg/zi in care imi era mult mai rua. Astept cu mare nerbdrare raspunsul dvs Domnule Doctor, pentru ca ma simt foarte rau si nu stiu ce sa fac.
    Va multumesc pentru timpul acordat.
    Cu mult respect!!!

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Lăsaţi un comentariu