Pagini

Categorii

Arhiva blogului

Meta

Răspunsuri la întrebări (401)

February 17, 2011

cartoafa caterina:

buna seara,am avut cam de vreo 7 luni o problema de sanatate care se manifesta prin puls ridicat numai in timpul noptii si nu zilnic,neliniste,nervozitate,insomnie,si acum doua saptamani am facut analiza la sange iar acum o saptamana am primit rezultaul si se pare ca am hipotiroidism.am primit tratament o pastiluta de l_thyrox 100mg dimineata.in prima dimineata cand am luat acea zi a fost cu totul schimbata iar noaptea nu am dormit,a doua dimineta dupa tratament mi_a fost mai rau mai ales noaptea simteam ceva in piept ca si cum aerul nu vrea sa intre si pe tot corpul simteam ca si cum ma inteapa cineva cu acul in talpa dupa aceea in buze si tot asa.speriata nu am mai luat a doua zi si am intrebat o prietena care are tiroida ce sa fac,iar ea mi_a spus sa nu cumva sa am doza mare si m_a sfatuit sa iau doar 50 mg dar sa mai fac pauza cateva zile sa vad cum ma simt,si asa am facut 3 zile nu am mai luat si m_am simtit excelent,iar de doua zile am reluat tratamentul cu 50 mg si ma simt iar rau,de aceea nu stiu ce sa mai fac la doctor nu pot sa ajung repede pt ca locuiesc in germania si aici astepti mult si bine pana te ia in primire,ce credeti este bine sa mai iau acest tratament sau nu?sunt in pericol daca il iau?sanatate multa va doresc…

Raspuns:

– nu va pot spune daca tratamentul este adecvat sau nu fara a sti care au fost rezultatele analizelor efectuate; cel mai bine este sa reveniti cu o postare care sa contina toate datele necesare;

– teoretic, pot exista manifestari adeverse la tratamentul cu l-tiroxina; practic, avand in vedere absorbtia si distributia in sange si la tesuturi a acestui medicament, este destul de putin probabil ca toate acestea sa apar dupa prima pastila;

Dr. Cristian-Claudiu Ţupea – Click aici pentru consultaţii

1 Comentariu »

  1. luiza says:

    Buna seara,domnule doctor! Am fost diagnosticata cu hipotiroidism in urma cu un an si jumatate, in urma analizelor (TSH- 4,25)si a unor simptome( constipatie, caderea parului, exfolierea unghiilor, oboseala , respiratie ingreunata, lipsa de concentrare , amenoree etc etc.) am fost pusa pe Euthyrox 25 mg de la inceputul lui decembrie 2009 pana la sfarsitul lui mai 2010. pentru corectarea amenoreei am urmat tratament cu Yazmin timp de o luna apoi am urma o schema cu vitamina E ( in primele 10 zile ale menstruatiei) si arefam (din ziua 16 pana in ziua 25 a menstruatiei) Doamna doctor mi-a zis sa urmez aceasta schema timp de trei luni, apoi sa intrerup pentru a vedea daca imi vine menstruatia si fara tratament. In primele 3 luni menstruatia a venit dar dupa ce-am intrerupt schema nu mi-a mai venit. Am plecat in strainatate pe timpul verii si nu am mai fost la doamna doctor sa ii zic decat in octombrie. In octombrie am repetat analizele de sange( TSH-4,35) si am inceput alt tratament cu Yaz si Euthyrox. Am incheiat si acest tratament( care a durat 3luni) si acum astept sa vad daca menstruatia va veni si fara tratament. Am facut o radiografie la tiroida si mi s-a spus ca o am neomogena,.Am facut si o radiografie genitala si mi s-a spus ca am ovarele nedezvoltate.
    Va cer ajutorul pentru ca vreo 2 ani am inceput sa ma ingras foarte rau, obosesc imediat, imi vine sa dorm tot timpul si nu ma mai pot concentra la absolut nimic. Am presupus ca m-am ingrasat pentru ca mananc foarte multe dulciuri asa ca am inceput sa tai dulciurile, prajelile si sucurile din alimentatie si am inceput sa fac sport ( cat pot pentru ca dupa 10 min de sport trebuie sa stau joc ca sa nu lesin) dar nu am slabit deloc. In schimb de Craciun,cand mi-am permis sa manac si eu prajituri si cozonacei m-am ingrasat 2 kg intr-o saptamana. Va rog din suflet sa ma ajutati pentru ca vreau sa slabesc si sa fiu din nou energica si activa.
    Am auzit de un medicament , Metabol, care promite sa corecteze hipotiroidismul. Credeti ca ar avea efecte pozitive daca incep un tratament cu el ?

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Lăsaţi un comentariu