Pagini

Categorii

Arhiva blogului

Meta

Răspunsuri la întrebări (437)

March 26, 2011

Ana:

Domnule doctor,

Ma numesc Ana, 64 ani, operata prin tiroidectomie totala anul trecut in luna noiembrie;diagnosticul in urma analizei histopatologice a fost carcinom folicular microinvaziv; in 14 ian 2011 am facut Cluj terapia cu iod. Dupa externare am inceput tratamentul prescris cu eutirox in doza de 125 mg/ zi, zilnic. La data de 9 martie am revenit cu analize la spital: TSH – 0,05 si FT4 – 20,06. Mi s-a comunicat sa continui tratamentul cu 125 mg eutirox zilnic, cu exceptia zilei de duminica, cand scad la 100 mg, lucru pe care il urmez cu strictete. Urmeaza sa revin la Institut pentru o noua terapie cu iod in iulie a.c.

Indraznesc sa va scriu acest mail si sa va cer respectuos un sfat: de la inceputul tratamentului imi cade in mod masiv parul si am ajuns in acest moment in stadiul de alopecie aproape completa.in plus nu scap de starile de ameteala si slabiciune. Credeti ca este doar o acomodare a organismului cu tratamentul sau doza de hormoni tiroidieni este poate neadecvata? Ori ar trebui sa ma prezint pentru un consult dermatologic ( in problema legata de caderea parului desi nu am avut niciodata vreo problema de acest gen) sau un control hormonal?

Va multumesc din suflet si va doresc multa sanatate.

Raspuns:

– pentru a scadea riscul de reaparitie a bolii, doza de Euthyrox trebuie sa fie usor excesiva fata de necesitatile organismului; asta inseamna o forma usoara de hipertiroidie, acceptata ca efect advers al tratamentului; in special la pacientii peste 60 de ani aceasta poate determina o serie de manifestari; in acest context, este posibil ca starile de slabiciune si ameteala sa fie macar in parte legate de tratamentul in cauza; intr-adevar, poate aparea in timp o mai buna acomodare a organismului;

– la fel, avand in vedere varsta si tratamentul urmat cu Euthuyrox, este indicata o densitometrie osoasa cu raze X (DXA); este stiut ca hipertirodia (fie si usoara) este un factor serios de risc pentru osteoporoza, mai ales la femeile in menopauza;

– caderea masiva a parului nu este consecinta iodului radioactiv sau a tratmentului cu Euthyrox; poate fi util un consult dermatologic in incerecarea de a stabili cauza; ca endocrinolog, recomandarea mea este sa se masoare nivelul testosteronului total din sange; un nives (semnificativ) crescut este alarmat si trebuie completat de alte investigatii;

Dr. Cristian-Claudiu Ţupea – Click aici pentru consultaţii

 

1 Comentariu »

  1. Carmen says:

    Dl doctor,

    Sunt diagnosticat? de circa o luna si jumatate cu tiroidita autoimun? (TSH 3.36, valori de ref. 0.27 – 4.2), dup? tratamentul cu euthyrox 25 mcgr am adus TSH-ul la o valoare de 2.54, întrucât doresc o sarcina. M? îngrijoreaz? totu?i asocierea cu alte boli autoimune ?i, cititnd postul 407, sunt si mai ingrijorat?. Ce nu înteleg este cum se poate ca de?i riscul de asociere a altor boli autoimune este mai mare în cazul suferinzilor de toroidit? autoimun? totu?i, potrivit spuselor dv-str?, practic ace?tia nu vor dezvolta o a doua boal? autoimun?. Men?ionez ca în familia mea nu sunt cunoscute forme de toroidit? autoimun?, înl?turând suspiciunea transmiterii ereditare, probabil apari?ia acestei boli fiind pus? pe seama unui ?oc emo?ional produs de pierderea unei sarcini. O alt? nel?murire sau mai degrab? temere este faptul c? am devenit reticent? în administrarea altor pastile pentru lucruri banale gen dureri de cap sau premenstruale, sunt ceva limit?ri cît? vreme adminstrez permanent euthyrox? V-a? fi recunosc?toare dac? mi-a?i r?spunde, drept pt. care v? mul?umesc anticipat.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Lăsaţi un comentariu