Pagini

Categorii

Arhiva blogului

Meta

Răspunsuri la întrebări (603)

November 18, 2011

nicoleta ciorpac:

Buna ziua, ma numesc Nicoleta Ciorpac , vreau sa va relatez cazul mamei mele care are 54 ani , are 2 operatii de tiroida(prima acum 20 ani , a doua cu extirpare totala acum doi ani) si am descoperit acum ca nu mai i-a pastila zilnica obligatorie de aproximativ un an . Tot de un an are migrene foarte violente si stari de lesin de doua ori pe luna circa . Am fost la medici sa vedem ce are, nestiind ca nu mai i-a pastila pentru tiroida, a facut tomograf si au gasit ca ar avea creierul imbatranit ( corespunzator unei persoane de 70 ani) ea neconsumand alcool, dar fumeaza si bea cafea cu o concentratie relativ slaba . Intrebarea mea este : – Migrenele violente si lesinul sa aiba legatura cu lipsa pastilei ce inlocuieste tiroida ? Mama a motivat ca nu a mai gasit in farmacii tipul de pastile care il lua( nu stiu sa precizez care e) si faptul ca avea foame mereu chiar si noaptea si se ingrasase 20 kg . Va multumesc anticipat , o zi buna. Nicoleta Ciorpac .

Raspuns:

– da, deficitul de hormoni tirodieni (hipotiroidia) cauzeaza deseori dureri de cap; “lesinul” poate avea multe cauze, dar in general nu este o manifestare a hipotiroidiei; de aceea ar trebuie investigat separat;

– tratamentul de substitutie cu levotiroxina nu determina castig ponderal; pe de alta parte, hipotioridia netratata se asociaza foarte frecvent cu o crestere moderata in greutate;

– este esential ca mama dvs sa inteleaga ca neluand tratamentul nu doar ca-si reduce semnificativ calitatea vietii (tulburari de memorie, concentrare, oboseala, etc), dar si-o poate pune si in pericol;

Dr. Cristian-Claudiu Ţupea – Click aici pentru consultaţii

Nu sunt comentarii »

Nu sunt comentarii.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Lăsaţi un comentariu