Pagini

Categorii

Arhiva blogului

Meta

Răspunsuri la întrebări (706)

March 29, 2012

Mariana:

Buna seara domnule doctor. Am gasit din intamplare site_l dv. si m_am bucurat ca. are cine sa_mi raspunda la imtrebari. am plecat in Anglia in octombrie 2011 .ln dec cambrie 2011 am facut acolo un test de sange pentru ficat
, de verificare.Mentionez ca am facut in Tara tratament pentru
emtvirusul hepatic c .Acesta a reusit . Am terminat tratamentul. in mai 2011. In decembrie anul trecut cand am facut testul de sange pentru ficat doctorul mi_a facut si testul pentru tiroida desi eu nu am ce.rut acest test. Rezultatul este tsh>100 , T4 8,4

Raspuns:

– un nivel atat de ridicat al TSH indica o forma severa de hipotiroidie (deficit de hormoni tiroidieni);

– interferonul care este utilizat pentru tratamentul hepatitelor virale cronice poate provoca dezechilibre imune, crescand astfel riscul bolilor tiroidiene autoimune; de exemplu, acest tratament poate precipita o tiroidita cronica, cea mai comuna afectiune care determina hipotiroidie;

– investigatiile ar trebui completate cu masurarea anticorpilor specifici (ATPO si anticorpii anti-tiroglobulina) si cu o ecografie tiroidiana;

– oricum, o astfel de hipotiroidie reclama obligatoriu tratament de substitutie cu levotiroxina; adica, prin tratament, trebuie inlocuiti hormonii tiroidieni pe care tiroida nu-i mai poate produce;

Dr. Cristian-Claudiu Ţupea – Click aici pentru consultaţii

Nu sunt comentarii »

Nu sunt comentarii.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Lăsaţi un comentariu