Pagini

Categorii

Arhiva blogului

Meta

Răspunsuri la întrebări (727)

April 15, 2012

Nicoara Daniela:

Buna ziua
sunt din Braila si de 6 ani sunt diagnosticata cu tiroidita cronica Hashimoto
Problema este ca iau tratament cu L tyroxin de 75 si am tsh-ul 50
Doza recomandata fiind de 100-120
problema care apare este urmatoarea…daca maresc doza inima mea nu o suporta…tahicardie sinusala simptome de tireotoxicoza chiar daca tsh-ul nu este in limitele normale…..Lockren 10 pe zi nu acopera reactiile aDVERSE ale l-tyroxinului….toto dr cardiologi au spus ca doza de l-tyr este prea mare !
ce ar trebui sa fac …inima nu duce doza…de ce?
ati mai avut cazuri?
va multumesc si astept un raspuns sau un sfat !

Raspuns:

– am mai vazut cateva cazuri asemanatoare si este o situatie delicata, intr-adevar;

– doza de levotiroxina ar trebui crescuta foarte lent, in ideea de a induce toleranta; crestrea dozei cu 12.5 μg la fiecare 2-4 saptamani este o schema utilizata adesea;

– in functie de varsta dvs, poate fi indicata o coronarografie pentru a exclude (sau documenta) o boala cardiaca ischemica; tratamentul cu levotiroxina poate fi periculos cand exista obstructii severe ale arterelor coronare; in absenta unor astfel de leziuni se poate incerca cu mai mult curaj normalizarea TSH;

– exista cazuri foarte rare de valori artificial crescute ale TSH in prezenta unei substitutii adecvate; de exemplu, daca nivelul FreeT4 este in jurul limitei superioare a normalului, un TSH de 50 μUI/ml este improbabil;

– pe termen lung hipotiroidia severa este in sine un factor de risc important pentru boli cardiovasculare; in plus, scade semnificativ calitatea vietii, performanta intelectuala si capacitatea de efort fizic;

– abordarea in cazul dvs trebuie sa ia in seama toate datele de mai sus; managementul se poate face doar sub control endocrinologic periodic, in colaborare cu un cardiolog;

Dr. Cristian-Claudiu Ţupea – Click aici pentru consultaţii

Nu sunt comentarii »

Nu sunt comentarii.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Lăsaţi un comentariu