Pagini

Categorii

Arhiva blogului

Meta

Răspunsuri la întrebări (990)

June 21, 2013

Gabriela:

Buna ziua , an 26 ani , 1,64 si 87 de kg ,sunt operata de carcinom tiroidean papilar in 2011 si am facut 2 terapii cu iod.IN martie am fost la control la cluj fara sa intrerup doza de eutyrox si am avut tsh -0,042 ( 0,27 – 4,2) si ft4 23,1 ( 12- 22) atunci mi sa spus sa reduc doza de la 150 eutyrox zilnic la 125 2 zile pe saptamana iar restul zilelor 150.acum cand mi-am repetat analizelele am avut tsh – 0,064 ( 0,47-4,64) si ft4 -1,83 (0,7-1,48) si sideremia 47(50-170).am dat rezultatele celor de la cluj si mi-au spus sa reduc doza de eutyrox la 125 in fiecare zi si sa iau doua luni de zile ascofer pentru lipsa de fier.intrebarile mele sunt:  pot avea simptome de sufocare ,stare de rau general ,agitatie din cauza analizei mari de ft4 sau din cauza lipsei de fier?intoleranta la caldura poate fi de la analiza de ft4 marita?
Va multumesc

Raspuns:

– cel mai probabil, simptomele descrise sunt cauzate (macar partial) de hipertiroidia aparuta din cauza dozei prea mari de Euthyrox; pe larg despre manifestarile clinice din hipertiroidie aici;

– in cazurile ceva mai avansate de cancer tiroidian papilar se prefera supresia TSH la valori sub limita inferioara a normalului pentru a scadea riscul de recidiva; totusi, obiectivul este de a tine nivelul TSH in jur de 0.1 μUI/ml, nu mai putin de atat; rezultatele dvs arata un TSH sub acest nivel recomandat si un nivel al FreeT4 peste limita; recomandarea de a scadea doza de Euthyrox este corecta in aceste conditii;

– necesitatea de a mentine nivelul TSH supresat depinde de stadiul bolii la momentul diagnsoticului, de raspunsul la tratamentele aplicate si de rezultatele testelor de monitorizare;

Dr. Cristian-Claudiu Ţupea – Click aici pentru consultaţii

Nu sunt comentarii »

Nu sunt comentarii.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Lăsaţi un comentariu