Pagini

Categorii

Arhiva blogului

Meta

Răspunsuri la întrebări (1179)

June 25, 2014

Carina Zachia:

Buna ziua. Ma numesc Carina Zachia, am 27 de ani si 8 luni si in octombrie 2012 am facut operatia de tiroidoctomie totala (din cauza unei guse polinudulare foarte mari, aveam cam in jur de 20 de noduli dintre care cei mai mari, 4 la numar, aveau intre 4,5 cm – 4, 9 cm). Dupa operatie nu am inceput tratamentul cu euthyrox deoarece la biopsie mi-a iesit ca un nodul era malign asa ca pe 6 dec 2012 am facut tratamentul cu iod radioactiv (doza de 30, la Parhon). Dupa tratament aveam TSH +99,9 si FT4 0. Am inceput cu o doza de Euthyrox de 100, oar in prezent am o doza de Euthyrox de 125 joi si duminica iar in restul zilelelor din saptamana am 150.
In familie, doar mama are istoric cu probleme de tiroida (a avut hipotiroida).
In momentul de fata, de vreo 2 luni, de cand am doza de Euthyrox de 125 joi si duminica iar in restul zilelor am 150 (pana atunci aveam doza de 150 si eram foarte bine), am inceput sa am palpitatii foarte puternice (fara motiv, toate analizele pe cardiologie mi-au iesit cum tb., in od normal aveam pulsul in jur de 70 iar la crizele respective de palpitatii am in jur de 93-98, luat cu aparatul special), respiratie greoaie, nod in gat puternic, senzatie de sufocare permanenta. Analizele din 11 iun 2014 arata ca am un TSH de 0,46 si un FT4 de 23,4. Inainte de aceasta schimbare a dozei aveam un TSH DE 0,16 si FT4 de 25,01. Mi s-a schimbat doza deoarece endocrinologul a vrut sa micsoram FT4.
In ultimile 2 luni am luat 3 kilograme, in rest nu am probleme cu greutatea.
Tind sa cred ca schimbarea dozei mi-a cauzat toate aceste simptome. Este posibil sa am sidromul de rezistenta la hormonii tidoidieni? cum se pot combate toate starile descries mai sus?
Ce parere aveti dumenavostra?
Va multumesc antiicpat pentru raspuns!

Raspuns:

– luand in considerare ultimele analize de laborator, starile dvs nu sunt cauzate de tratamentul cu Euthyrox; scaderea dozei de Euthyrox nu poate determina aparitia palpitatiilor, eventua o doza excesiva poate avea acest efect;

– sindromul de rezistenta la homoni tiroidieni este o afectiune FOARTE RARA, cu substrat genetic; supresia TSH in functie de doza de Euthyrox arata ca raspunsul la homonii tiroidieni este normal, acesta fiind doar unul dintre motivele pentru care acest diagnostic nu vi se potriveste;

– daca evaluare cardiologica nu a gasit o cauza pentru aceste palpitatii, trebuie luat in considerare un sindrom axios, cu atacuri de panica;

Dr. Cristian-Claudiu Ţupea – Click aici pentru consultaţii

Nu sunt comentarii »

Nu sunt comentarii.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Lăsaţi un comentariu