Pagini

Categorii

Arhiva blogului

Meta

Răspunsuri la întrebări (1254)

December 18, 2014

Ciuca Georgeta:

Buna ziua
Am 79 ani, nu am avut rude de gradul I cu boli de tiroida, nu am avut decat o singura operatie de colecist si nu sufar de alte boli. Tratez si tin sub control tensiunea arteriala cu tertensiv si prestarium si incerc sa tin in limite normale colesterolul cu crestor. Desi nu am avut simptome ce ar fi putut duce spre endocrinologie, am fost totusi indrumata spre aceasta specialitate deoarece mi se umflau ingrozitor picioarele iar toate investigatiile au aratat ca sunt sanatoasa “tun”. In urma consultatiei (in luna septembrie) endocrinologice am fost diagnosticata cu Hipotiroidie desi analizele erau in limite normale din ceea ce spunea laboratorul: FT4- 1.14 (valori normale 0,70 – 1,48); TSH- 3.55 (valori normale 0,35 – 4,94); Anti TPO- 0.18 (valoare normala < 5,61). Mi s-a recomandat sa iau euthyrox 50 cu mentiunea ca in prima luna sa iau euthyrox 25 iar apoi de 50. Pana in luna noiembrie (deci dupa o luna si jumatate) de tratament nu am avut efecte adverse ale acestui tratament dar dupa acesta perioada am inceput cu dureri de cap, crampe musculare, greturi si mai apoi varsaturi. Nu m-am gandit nicio secunda ca toate s-ar putea datora tratamentului cu euthyrox, am mers la gastroenterologie unde mi s-au facut toate investigatiile posibile dar totul era perfect. Doctorul gastroenterolog a ramas fara raspuns, singurul motiv pe care-l vedea pentru starea pe care o aveam a fost euthyrox-ul pentru ca TSH-ul acum (dupa aproape 3 luni de administrarea euthyrox) era 0.79. Ce sa cred? Ca nu am avut nevoie niciodata de acest medicament? Am deja aproape o luna de cand nu mananc mai nimic pentru ca vomit aproape instantaneu, ma simt din ce in ce mai rau si somnolenta. M-am hotarat sa intrerup euthyrox-ul dar nu stiu cum iar la acel medic care mi la prescris nu mai pot merge deoarece a plecat din tara. In speranta ca nu v-am plictisit cu problema mea as indrazni sa va cer un sfat. Multumesc anticipat.

Raspuns:

– luand in considerare analizele din Septembrie, NU se sustine diagnosticul de hipotiroidie, iar tratamentul cu Euthyrox NU era necesar;

– pe de alta parte, nu stiu daca simtpomele dvs au drept cauza (doar) tratamentul cu Euthyrox, unele din aceste manifestari nefiind efecte adverse caracteristice acestui medicament;

– de principiu tratamentul ar trebui oprit, cu repetarea TSH si FT4 dupa 2 luni;

Dr. Cristian-Claudiu Ţupea – Click aici pentru consultaţii

Nu sunt comentarii »

Nu sunt comentarii.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Lăsaţi un comentariu