Pagini

Categorii

Arhiva blogului

Meta

Răspunsuri la întrebări (1381)

September 13, 2015

Alina:

Domnule doctor va rog daca puteti sa_mi raspundeti pt ca nu ma aflu in tara si sunt foarte confuza ai panicata.In irma d cu un an mi s_a descoperit hipertiroidism val tsh 0,006 t4 2.61.Am urmat tratament cu tyrodril 6 luni .Acum val tsh este 0.12 ai t 4 este 12,33.In urma intreruperii tratamentului cu tirodrili_au aparut foarte multe alunite in zona spatelui si im locuri ferite de soare

Raspuns:

– Tirodrilul are drept substanta activa tiamazolul, aceeasi ca in medicamentul disponibil in Romania, Thyrozol; reactiile adverse cutanate la acest medicament sunt cel mai adesea de tipul alergiilor, sunt relativ frecvent intalnite, dar sunt in general usorare, tranzitorii si apar la inceputul tratamentului;

–  aparitia alunitelor (nevi pigmentari) NU este o reactie cunoscuta a acestui medicament, cu atat mai mult sa apara dupa intrerupere; pentru aceasta problema este bine sa va vada un dermatolog pentru ca nu pare legata de boala de tiroida sau de tratamentul acestei;

– as vrea sa va atrag atentia ca, luand in considerare rezultatele ultimelor analize, este foarte probabil ca hipertiroidia clinica sa reapara dupa oprirea Tirodrilului; aveti nevoie de monitorizare periodica la un medic endocrinolog care sa urmareasca boala si sa ajusteze tratamentul;

Dr. Cristian-Claudiu Ţupea – Click aici pentru consultaţii

Nu sunt comentarii »

Nu sunt comentarii.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Lăsaţi un comentariu