Pagini

Categorii

Arhiva blogului

Meta

Răspunsuri la întrebări (1444)

January 17, 2016

gasan:

buna seara, in martie 2015 sotul meu in virsta de 72 ani a suferit o interventie chirurgicala pt. pritonita srcundara unui cancer sigmoidian , a urmat tratament cu citostatice capecitabina 6 cure de 3 saptamini cu o saptamina pauza. la finele tratamentului in august 2015 a prezentat o criza de fibrilatie pt care a primit tratament cu betaloc, tyrozol 15 mg/zi o luna FT4 a fost 5,46ug/dl iar TSH 0,15 repetate valorile au fost FT4 1,38 iar TSH <0,01 in 2 octombrie, a continuat tratamentul cu 10 mg Tyrozol /zi . in 24 noiembrie a reprtat fibrilatia iar valorile TSH 0.021 si FT4 1,50 in 3 decembrie si a urmat tratament cu tyrozol 20mg/zi, rytmonorm 3tab./zi, betaloc o tab/zi pradaxa 2 ori 150mg/zi. in 12 ianuarie 2016 valoarea TSH este 7,37 iar FT4 0,56. Ce credeti ca a dat valoarea mare a TSH si ce masuri se impun?

Raspuns:

– rezultatele la analizele de laborator arata o hipertiroidie care, sub tratamentul cu Thyrozol, s-a rezolvat treptat; ultima valoare mai mare a TSH arata ca functia tiroidiana s-a inhibat putin prea mult sub ultima doza (20 mg/zi);

– probabil ca o doza intermediara, de exemplu 12.5 mg/zi de Thyrozol poate fi mai potrivita; oricum, la acest moment medicul endocrinolog ar trebui sa-l revada si sa-i ajusteze doza;

– o ecografie de tiroida, daca nu s-a facut pana acum e obligatorie pentru a vedea structura tiroidei;

– avand in vedere ca hipertiroidia a precipitat fibrilatia atriala, este foarte important ca aceasta sa fie evitata pe viitor;

Dr. Cristian-Claudiu ŢupeaClick aici pentru consultaţii

Nu sunt comentarii »

Nu sunt comentarii.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Lăsaţi un comentariu