Pagini

Categorii

Arhiva blogului

Meta

Răspunsuri la întrebări (1639)

February 5, 2017

Mariana V.:

Buna ziua. Fata mea sufera de diplopie de 4 ani am exlus mii de cauze RMN ,ochii, psihologic si altele si nimic.Vede dublu se agraveaza , dureri de cap,ameteli .E posibil sa fie aceasta boala daca ochii nu sunt in evidenta si nu are gusa? Analizele pentru teroida nu am facut pina acum, stim doar ca prolactina cu un an in urma a fost dublata.Multumesc anticipat.

Raspuns:

– complicatia oculara (oftalmopatia) din boala Basedow-Graves da adeseori vedere dubla (diplopie); totusi, in majoritatea cazurilor sunt concomitent evidente  atat hipertiroidia, cat si un grad de exoftalmie (iesirea ochilor din orbita);

– cu toate acestea, avand in vedere ca alte cauze s-au exclus, merita verificata si aceasta posibilitate; testele de laborator (TSH, FT4, TRAb) si o ecografie de tiroida sunt investigatiile suficiente, cel putin initial;

– fara sa fie legat de tiroida, nivelul crescut al prolactinei ar trebui cel putin monitorizat;


Toate cele bune,

Dr. Cristian-Claudiu ŢupeaClick aici pentru consultaţii

1 Comentariu »

  1. Sabina I. says:

    Buna ziua,

    Numele meu este Ilie Sabina Diandra. In luna Mai 2016, la varsta de 23 de ani am fost operata (tiroidectomie totala) iar verdictul final a fost carcinom papilar. Dupa in luna Octombrie am fost internata la spitalul Parhon pentru a lua tratamentul cu iod. Am specificat varsta pentru ca m-am gandit ca ar avea oarecum relevanta (ar fi trebuit ca organismul meu sa isi revina mai repede?). Problema mea este ca dupa trei luni de la acest tratament cu iod am inceput sa am niste stari rele care poate dumneavoastra le considerati firesti insa, chiar daca toti doctorii la care am fost imi spun ca este normal, as fi vrut daca se poate sa ma ajutati cu niste sfaturi, m-ar interesa ce suplimente ar trebui sa iau pentru a imi reveni un pic.

    Am urmatoarele stari:

    -Ma trezesc greu;
    -Nu mai am energie absolut deloc si foarte greu imi revin;
    -Imi simt organismul ca si cum ar functiona foarte lent;
    -Dureri de cap;
    -Uneori respir greu si din cand in cand mai fac atacuri de panica fara motiv;
    -Tenul meu este foarte uscat dupa aceste tratamente si de asemnea, pielea mea este uscata mai ales in zona axilei si nu inteleg de ce;

    Mi s-a recomandat vitamina D3 si magneziu B6. Astept raspunsul dumneavoastra.

    Va multumesc!

    Toate cele bune.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Lăsaţi un comentariu