Pagini

Categorii

Arhiva blogului

Meta

Răspunsuri la întrebări (1644)

February 12, 2017

Sabina I,:

Buna ziua,

Numele meu este Sabina. In luna Mai 2016, la varsta de 23 de ani am fost operata (tiroidectomie totala) iar verdictul final a fost carcinom papilar. Dupa in luna Octombrie am fost internata la spitalul Parhon pentru a lua tratamentul cu iod. Am specificat varsta pentru ca m-am gandit ca ar avea oarecum relevanta (ar fi trebuit ca organismul meu sa isi revina mai repede?). Problema mea este ca dupa trei luni de la acest tratament cu iod am inceput sa am niste stari rele care poate dumneavoastra le considerati firesti insa, chiar daca toti doctorii la care am fost imi spun ca este normal, as fi vrut daca se poate sa ma ajutati cu niste sfaturi, m-ar interesa ce suplimente ar trebui sa iau pentru a imi reveni un pic.

Am urmatoarele stari:

-Ma trezesc greu;
-Nu mai am energie absolut deloc si foarte greu imi revin;
-Imi simt organismul ca si cum ar functiona foarte lent;
-Dureri de cap;
-Uneori respir greu si din cand in cand mai fac atacuri de panica fara motiv;
-Tenul meu este foarte uscat dupa aceste tratamente si de asemnea, pielea mea este uscata mai ales in zona axilei si nu inteleg de ce;

Mi s-a recomandat vitamina D3 si magneziu B6. Astept raspunsul dumneavoastra.

Va multumesc!

Toate cele bune.

Raspuns:

– daca nivelul TSH este normal (sau usor subnormal) sub tratamentul de substitutie cu levotiroxina (Euthyrox), nu cred ca exista o cauza tiroidiana pentru starile dvs; este neobisnuit sa apara aceste probele dupa 3 luni de la tratamentul cu iod radioactiv; oricum, iodul primit s-a eliminat deja din organismul dvs;

– pot fi necesare investigatii suplimentare pentru a descoperi o eventuala alta cauza a acestor manifestari; nu consider aceste stari firesti (ele nu apar in mod obisnuit la pacientii tratati cu iod radioactiv), doar ca sunt greu de legat de istoricul dvs tiroidian;

– nu exista, din cate stiu eu, dovezi certe ca suplimentele alimentare pot fi de ajutor, mai ales atat timp cat cauza este neclara;


Toate cele bune,

Dr. Cristian-Claudiu ŢupeaClick aici pentru consultaţii

Nu sunt comentarii »

Nu sunt comentarii.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Lăsaţi un comentariu