Pagini

Categorii

Arhiva blogului

Meta

Răspunsuri la întrebări (756)

May 26, 2012

Shara:

Buna ziua.Problema mea. In conditiile in care am un diagnostic de tiroidita autoimuna cu un tratament de eutirox de 25 am urmatoarele intrebari: 1- de ce atunci cand imi iau tratamentul ma ingras de pe o zi pe alta tot mai mult ? 2- de ce atunci cand de proba(am incercat si varianta asta) nu-mi mai iau tratamentul slabesc? 3- care sa fie cauza? Daca il intrerup definitiv imi este rau .Ce ma sfatuiti?

Raspuns:

  1. nu exista nicio explicatie logica pentru un astfel de fenomen; daca acest lucru apare in mod obiectiv, cea mai probabila explicatie este o modifcare a comportamentului alimentar si/sau a regimului de efort fizic asociata intamplator cu tratamentul;
  2. raspunsul anterior este valabil si pentru a doua intrebare;
  3. sfatul este sa urmati tratamentul asa cum a fost recomandat de medic; obiectivul tratamentului este normalizarea si mentinerea in limite a testelor de functie tiroidiana (TSH, FreeT4); in paralel trebuie urmat cu atentie un regim alimentar normo- sau hipocaloric (in functie de greutatea actuala);
  4. tiroidita cronica implica distructia ireversibila a tesutului tiroidian; tratamentul este, de aceea, permanent;

Dr. Cristian-Claudiu Ţupea – Click aici pentru consultaţii

1 Comentariu »

  1. Anca says:

    Multumesc foarte mult pentru raspuns

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Lăsaţi un comentariu