Răspunsuri la întrebări

Despre categorie


Secţiunea de Răspunsuri la întrebări este partea cea mai dinamică a blogului, locul unde în fiecare zi o problemă de patologie tiroidiană este lamurită. Miile de cititori care au primit răspunsuri până acum reprezintă un argument puternic pentru utilitatea acestei idei.

Vă invit să căutaţi în aceste postări, este foarte posibil ca propria dumneavoastră problemă sau îngrijorare să-şi găsească răspunsul. Dacă acest lucru nu se întâmplă, vă rog să adresaţi întrebarea conform regulamentului de aici sau să veniţi la clinică pentru un consult.

Dr. Cristian-Claudiu Ţupea

Despre categorie Read More »

Răspunsuri la întrebări (2646)

Daniel Broscaru:

Buna ziua ! Ma numesc Broscaru Daniel din Timisoara , am 63 de ani, mama a fost operata de gusa polinodulara , fara cancer in urma cu 16 ani. In urma unui control ecografic m i s a gasit un nodul pe glanda tiroida in partea stanga 9,7/10,8/16mm, nodul solid,hipoecogen,neomogen, margini imprecis delimitate,cu macrocalcificari TIRADS 5 , diagnostic nodul tiroidian unic netoxic-E 04.1,analize calcitonina=6,09(<9,52) ;CEA =0,50(<10) ,TSH=1,451(0,38-5,33) siFT4=0,84(0,6-1,3).V a ruga frumos din datele aratate ce risc este sa fie cancer! Multumesc frumos!

Răspuns:

  • descrierea ecografică, corelată cu scorul TIRADS, arată ca nodulul respectiv este încadrabil într-un grup cu risc crescut pentru malignitate (cancer); procentual, vorbim de un risc teoretic de cel puțin 20%; pe de altă parte, din experiența mea, vă pot spune că un scor TIRADS cu valoarea de 5 (corect atribuit) se corelează cu un diagnostic ulterior de cancer într-un procent de cel puțin 35-50%;
  • recomandarea fermă într-un astfel de caz este efectuarea unei puncții cu ac subțire pentru a lămuri natura nodulului; această manevră este minim invazivă, nu necesită internare sau anestezie și are riscuri foarte reduse;

Toate cele bune,

Dr. Cristian-Claudiu Ţupea 

Consultații și ecografii: MEDICOVER (programări la 021 98 96), SANADOR (programări la 021 96 99) și Sphera Clinic (programări la 0751 92 92 92 / 031 00 50 333)

Răspunsuri la întrebări (2646) Read More »

Răspunsuri la întrebări (2645)

Laura C.:

Bună seara,
Am 52 de ani si de aproximativ 2 ani sunt la menopauză. La un control de rutină am avut TSH 5.55, după 10 zile am repetat și a fost TSH 6.27, iar celelalte valori au fost: Ft 4 13.4, anti TPO 164, Trab 1.14. Credeți că este nevoie de investigații suplimentare, respectiv alte analize și eventual ecografie? Având în vedere valorile de la acest moment, credeți că ar fi recomandat Euthyrox și în caz afirmativ, în ce doză? Vă mulțumesc!

Răspuns:

  • rezultatele arată o tiroidită autoimună (Hashimoto), aflată în faza de deficit ușor de hormoni tiroidieni;
  • tratamentul NU este absolut obligatoriu la acest moment (depinde de eventualele simptome și alte teste de laborator), dar, în general, preferăm inițierea terapiei cu levotiroxină (Euthyrox);
  • o ecografie de tiroidă ar fi utilă, fără să fie obligatorie dacă palparea nu dectectează noduli;
  • doza de Euthyrox și intervalul de monitorizare trebuie stabilite doar în urma unui consult propriu zis; tratamentele medicale, mai ales cele din bolile cronice (cum e și această tirodită), nu ar trebui niciodată inițiate după o postare de câteva rânduri;

Toate cele bune,

Dr. Cristian-Claudiu Ţupea 

Consultații și ecografii: MEDICOVER (programări la 021 98 96), SANADOR (programări la 021 96 99) și Sphera Clinic (programări la 0751 92 92 92 / 031 00 50 333)

Răspunsuri la întrebări (2645) Read More »

Răspunsuri la întrebări (2644)

Mariana B:

Bună ziua,fiului meu de 29 de ani la un control de ,,rutina,, TSH -ul este 4,25 și FT4 este7,6.
Simptome :-In 4 ani a luat 50 de kg in greutate,
-Pofta de mâncare
-irascibilitate

-insomnii

Mulțumiri ptr răspuns

Răspuns:

  • valoarea TSH pare spre limita superioară a normalului, iar cea a FT4 sub limită (sunt doar presupuneri, fără a avea intervalele de normal ale laboratorului sau, cel puțin, unitatea de măsură pentru FT4);
  • în general, o astfel de combinație de rezultate NU arată o disfuncție tiroidiană reală, valoarea subnormală a FT4 ține mai mult de tehnica de măsurare decât de un deficit real; repetarea la un alt laborator, împreună cu T3 total, ATPO și anticorpi anti-tiroglobulină poate ajuta la lămurirea situației;
  • în esență, rezultate menționate în postarea dvs NU explică creșterea în greutate și simptomele enumerate, dar totul trebuie pus in contextul unui consult adecvat, care să includă istoricul amănunțit și examinarea clinică;

Toate cele bune,

Dr. Cristian-Claudiu Ţupea 

Consultații și ecografii: MEDICOVER (programări la 021 98 96), SANADOR (programări la 021 96 99) și Sphera Clinic (programări la 0751 92 92 92 / 031 00 50 333)

Răspunsuri la întrebări (2644) Read More »

Răspunsuri la întrebări (2643)

Bianca Birladeanu:

Buna ziua,
Va adresez o intrebare pentru tatal meu – are varsta de 75 ani, iar in vara anului 2025 i s-a descoperit un nodul tiroidian de aprox 1 cm. I s-au dat analize din care doar calcitonina nu a iesit in limite normale, calciu in limite normale, vit D de asemenea, a facut computer tomograf abdomen+pelvis care nu are nici o modificare. Ecografic in aceasta perioada nodulul a crescut foarte putin.
Calcitonina are urmatoarele valori – in sept 2025 – 19,38; in ian 2026 – 19,76, iar in mai 2026 – 20,38. Credeti ca ar trebui sa se opereze, ar mai putea sa astepte sau ce alte variante ar fi?
Multumesc frumos!

Răspuns:

  • calcitonina este un marker pentru o formă mai rară de cancer tiroidian, numit carcinom medular; un nivel peste 100 pg/ml stabilește diagnosticul cu certitudine; valori între limita superioară și 100 pg/ml asociază un risc intermediar; mai multe patologii non-maligne, atât tiroidiene, cât și ale altor organe, pot crește, de regulă ușor, nivelul calcitoninei; mai multe detalii aici: https://tiroida.ro/2017/01/22/calcitonina/
  • dacă este prezent un singur nodul tiroidian, acesta ar trebui puncționat; e bine de știut, totuși, că un focar de carcinom medular cu diametrul de 1 cm aproape sigur ar fi asociat valori semnificativ mai mari ale calcitoninei; deci, o eventuala leziune malignă sau pre-malignă (hiperplazie de celule C), dacă există, este foarte probabil microscopică, deci nu se va vedea ecografic; este, totuși, foarte important ca ecografia să excludă prezența unor ganglioni limfatici cu modificări suspecte la nivelul gâtului;
  • în discuția despre operație nu trebuie ignorate două aspecte: (1) există o bună probabilitate să nu existe de fapt nicio modificare celulară malignă sau cu risc de malignizare si (2) operația de îndepărtare a tiroidei nu este lipsita de riscuri;
  • deci, dacă rezultatul la puncție e bun, nu există ganglioni suspecți cervicali și calcitonina nu crește semnificativ (valorile de până acum se pot considera stabile), probabil ca monitorizarea este o variantă adecvată;
  • un examen CT este inutil pentru un asemenea nivel al calcitoninei, chiar dacă intratiroidian ar fi ceva (și poate foarte bine să nu fie nimic), probabilitatea unei diseminari la distanță este, în esență, zero;

Toate cele bune,

Dr. Cristian-Claudiu Ţupea 

Consultații și ecografii: MEDICOVER (programări la 021 98 96), SANADOR (programări la 021 96 99) și Sphera Clinic (programări la 0751 92 92 92 / 031 00 50 333)

Răspunsuri la întrebări (2643) Read More »

Răspunsuri la întrebări (2642)

NICOLETA MIHAELA TINCA:

Am avut un carcinom papilar tiroectomie totala in 2005.Am facut terapie cu iod si in 2008 am fost declarata vindecata. Pentruca am avut valori crescute de TSH am marit doza de eutyrox.Cand am fost la medicul endocrinolog mi-a indicat sa fac TSH FT4 Tiroglobulina si vitaminaD.TSH e 0.866,microU/mL, tiroglobulina<0,2 ng/mL
25 OH vitamina D, 11,92ng/ml.
Urmeaza sa merg la endocrinolog,
dar ma ingrijoreaza tiroglobulina, astazi am facut si antitiroglobulina. Ce parere aveti?

Răspuns:

  • o valoare a tiroglobulinei sub limita de detecție este ceea ce ne dorim să vedem, de fapt, la pacienți cu carcinom papilar tiroidian tratat; ne arată că (virtual) nu mai există celule foliculare tiroidiene în organism, ceea ce, simplificat, înseamnă eradicarea cancerului;
  • este obligatorie recoltarea și a anticorpilor anti-tiroglobulină, deoarece un nivel crescut al acestora poate interfera cu măsurarea tiroglobulinei, alfel zis valoarea obținută nu poate fi luată în considerare;
  • nivelul TSH este adecvat pentru un pacient considerat vindecat;
  • rămâne indicat controlul endocrinologic cel puțin anual;
  • pe larg despre monitorizarea cancerului tiroidian: https://tiroida.ro/2009/06/10/cancerul-tiroidian-tratament-urmarire-prognostic/
  • nelegat de problema tiroidiană, aveti un nivel scăzut al vitaminei D, care necesită neapărat tratament; o schemă uzuală în astfel de cazuri este cu 4000 UI/zi timp de 3 luni, apoi 2000 UI /zi încă cel puțin 6 luni;

Toate cele bune,

Dr. Cristian-Claudiu Ţupea 

Consultații și ecografii: MEDICOVER (programări la 021 98 96), SANADOR (programări la 021 96 99) și Sphera Clinic (programări la 0751 92 92 92 / 031 00 50 333)

Răspunsuri la întrebări (2642) Read More »

Răspunsuri la întrebări (2641)

Stelian:

Buna ziua, domnu’ doctor!
Am 22 ani si sunt baiat. In 2024, in urma unor investigatii si analize, am fost diagnosticat cu hipotiroidism subclinic si tiroidita autoimuna (am facut ecografie) valorile initiale ale analizelor fiind TSH 40 (0,51-4,3) FT4 16,4 (12,6-21) FT3 4,9(3,93-7,7) ATPO 590, ATG 490.
Am inceput cu eutirox de 25. Am crescut, treptat, tot la 3 luni doza, bineinteles la recomandarea medicului, cu analize mereu dupa 3 luni, pana am ajuns la doza de 125. Dupa 3 luni, analize, TSH – 2, 18
Am continuat la fel, iar astazi, dupa alte 3 luni, TSH 24!
Ce se intampla, ce sa mai investighez?

Multumesc!

Răspuns:

  • primul lucru de făcut, dacă e posibil, este repetarea TSH la un alt laborator; o eroare de laborator intră în mod cert în discuție, în condițiile în care tratamentul a fost urmat corect și rezultatul a fost anterior bun pe aceeași doză;
  • dacă și alt laborator dă o valoare similară (nu trebuie să fie identică!), cea mai probabilă explicație este o problemă de absorbție (din nou, presupunem că tratamentul a fost luat zilnic în mod corect);
  • reiau regulile generale ale administrării Euthyrox-ului: dimineața pe stomacul gol, fără a mânca și a bea nimic (cu excepția apei) timp de cel puțin 30 de minute după aceea; dacă e cazul, alimentele care conțin soia, precum și suplimentele cu fier și calciu ar trebui consumate la cel puțin 3-4 ore după Euthyrox; medicamentele pentru hiperaciditate gastrică pot, de asemenea, să scadă absorbția, indiferent de momentul zilei în care sunt administrate;
  • dacă cele enumerate în paragraful de mai sus au fost respectate, primul pas este creșterea dozei de Euthyrox pentru a acoperi necesarul; apoi, ar trebui luat în considerare un consult gastroenterologic pentru a descoperi o eventuală boală gastro-intestinală care afectează absorbția; acest lucru e indicat mai ales dacă aveți manifestări digestive: balonare, greață, dureri abdominale, diaree sau constipație;

Toate cele bune,

Dr. Cristian-Claudiu Ţupea 

Consultații și ecografii: MEDICOVER (programări la 021 98 96), SANADOR (programări la 021 96 99) și Sphera Clinic (programări la 0751 92 92 92 / 031 00 50 333)

Răspunsuri la întrebări (2641) Read More »

Răspunsuri la întrebări (2640)

Lungu Ana-Maria:

Buna ziua,

Sunt insarcinata in 8 saptamani si 4 zile. Mama nu o cunosc suferinda de afectiuni ce tin de tiroida, nici tata. Am 30 de ani, nefumatoare. La prima sarcina nu am avut probleme. Am.urmatoarele rezultate la analizele de sange iesite ieri: FT4 29.07 si TSH 0.011. Mii de multumiri pentru raspuns!

Răspuns:

  • nivelul TSH este adesea ușor subnormal în primul trimestru de sarcină, FĂRĂ a indica o boală de tiroidă; nu necesită tratament, normalizându-se pe măsură ce sarcina avansează; de regulă, în aceste situații, valoarea FT4 rămâne în limite normale;
  • în cazul dvs, este neobișnuită această combinație între un TSH mic, dar detectabil, și un FT4 crescut; primul pas este confirmarea acestor rezultate prin repetarea la alt laborator; dacă se obțin valori similare, este indicat un consult endocrinologic, completat cu ecografie de tiroida și alte teste de laborator (FT3, ATPO, anticorpi anti-tiroglobulină, TRAb);
  • e important de înțeles că aceste rezultate nu indică un risc imediat pentru sarcină, dar este nevoie de un diagnostic clar pentru a stabili ce e de făcut în continuare;

Toate cele bune,

Dr. Cristian-Claudiu Ţupea 

Consultații și ecografii: MEDICOVER (programări la 021 98 96), SANADOR (programări la 021 96 99) și Sphera Clinic (programări la 0751 92 92 92 / 031 00 50 333)

Răspunsuri la întrebări (2640) Read More »

Răspunsuri la întrebări (2639)

Constantin Dana:

Buna seara!

Pacienta: femeie, 75 ani, cu operatie pe cord deschis făcută acum 5 luni.( valva mecanica) și diabet .

A ieșit la CT și ,ulterior, la ecografie de tiroida următoarea situație:

1. LOBUL. DREPT- ecostructura neomogena, ocupată în întregime de o leziune hiperecodensa cu contur neregulat de 4,04/ 2,5cm , ușor vascularizată perinodular și intra nodular la ex Doppler.Superior de aceasta- altă imagine nodulară hiperecodensa cu contur neregulat de 1,3/ 0,9.

2. LOBUL. STANG – ecostructura heteroecogena, în treimea inferioară se evidențiază un microchist de 0,4/ 0,4, În treimea superioara- alt microchist de 0,4/ 0,3 . Fără semnal Doppler. Contur neregulat.

ISTM – ECOSTRUCTURA hipoecodensa, cu imagine nodulară hipoecodensa de 1/ 0,7 , fără semnal Doppler, contur neregulat.

Fără adenopatii.
Gusa macronodulara.

1. Din descriere, sunt semne de malignitate?
2. Se poate face ,oare, ablație nodulului mare de pe lobul drept iar ceilalți noduli mai mici să fie urmăriti , în timp? ( având în vedere operatia pe cord deschis destul de traumatizantă, nu ar mai dori să treacă printr-o nouă intervenție chirurgicală. Hemoglobina este mică , încă).

3. Ce părere aveți de această situație/ ecografie în corelare cu intervenția pe cord deschis prin care tocmai a trecut?

4. Menționez că TSH, ft4, ft3 și calcitonina sunt bune.TG este crescut ,peste limita ( 205). TG crescut este semn de malignitate?

Va mulțumesc foarte mult pentru lămuriri !!!

Răspuns:

  • rezultatul ecografic nu este foarte clar, termeni precum „hiperecodens” sau „hipoecodens” nefiind uzuali; dacă echivalăm hiperecodens cu hiperecogen și hipoecodens cu hipoecogen, nodulii din lobul drept nu au elemente evidente de suspiciune pentru malignitate; cu toate astea, din cauza dimensiunilor, nodulul cel mai mare necesită, cel mai probabil, puncție;
  • ablația intră în discuție în două situații: (1) nodulul produce simptome prin faptul ca apasă pe țesuturile din jur (trahee și/sau esofag) sau (2) este deranjant estetic; dacă, pe de alta parte, nodulul este asimptomatic și puncția confirmă natura sa benignă, se poate monitoriza ecografic, mai ales la o pacientă vârstnică, cu alte boli importante;
  • tiroglobulina în acest caz NU este un marker de malignitate; aceasta are adesea o valoare crescută în gușile polinodulare benigne;

Toate cele bune,

Dr. Cristian-Claudiu Ţupea 

Consultații și ecografii: MEDICOVER (programări la 021 98 96), SANADOR (programări la 021 96 99) și Sphera Clinic (programări la 0751 92 92 92 / 031 00 50 333)

Răspunsuri la întrebări (2639) Read More »

Răspunsuri la întrebări (2638)

Cristina:

Bună ziua! Din 2021 am fost diagnosticată cu guşă micronodulară cu 2 noduli pe partea dreaptă. Au fost anual ţinuţi sub observaţie şi totul a fost ok. Ultimul control a fost în vara anului trecut. Acum am o problemă şi nu ştiu dacă e de la tiroida. Înainte de sărbători am început să am o durere în gât pe partea cu nodulii. După o săptămână a apărut febra. Zilnic. Între 37-37.8. Am fost la medicul de familie, test gripă şi covid negative şi mi-a spus că nu e roşu în gât şi mi-a recomandat să ajung la endocrinolog şi dacă nu e de la tiroidă la ORL. Din nefericire am prins perioada cu sărbătorile şi am o programare pe 20 ianuarie. Până acum câteva zile a fost relativ uşor de dus. De câteva zile durerea a migrat şi pe partea dreaptă, e mai intensă, la baza gâtului fix ca un guler şi o simt şi la nivelul maxilarului, urechii şi capului. Când mă doare aşa iau ibuprofen. E singurul care mă ajută şi chiar rapid. Paracetamolul doar parţial. A intervenit şi somnolenţa şi când mi-e cald când mi-e frig şi o tuse uscată, ititativă. Ceea ce mă sperie este că imediat după ce se duce efectul pastilei durerea reapare. Mi-e cam frică să iau aşa mult ibuprofen mai ales că eu luam şi înainte la migrene. Pot să fac altceva să controlez disconfortul până ajung la consultaţie? Mulţumesc frumos!

Răspuns:

  • simptomele dvs pot fi cauzate de o tiroidită subacută; acesta e una din puținele situații în care tiroida este dureroasă;
  • în tiroidita subacută apare o inflamație intensă a țesutului tiroidian, cu manifestări locale (durere – de obicei accentuată la înghițire și care iradiază spre urechi, marirea de volum a tiroidei – gușă) și generale (febră/frison, slabiciune, stare generală de rău, palpitații, tremor, insomnie);
  • diagnosticul se confirmă prin examen clinic, teste de laborator (care confirma sindromul inflamator intens și atestă gradul disfuncției tiroidiene) și ecografie de tiroidă; rareori, în cazuri neclare, este indicată scintigrafia tiroidiană;
  • este o boală care poate fi FOARTE deranjantă prin manifestările sale, dar este autolimitată (cu durata episodului de la câteva săptămâni la mai multe luni); tratamentul are rolul de a controla aceste manifestări și a limita procesul inflamator;
  • tratamentul cu ibuprofen (400 – 800 mg/zi, impartit in 2-4 doze) se poate continua pana la consult, daca nu exista contraindicații (ulcer gastric/duodenal, gastrită, boală renala cronică, hipertensiune artrerială necontrolată, boală hepatică severă);
  • ATENȚIE: eu vorbesc de o SUSPICIUNE de diagnostic, pe baza celor prezentate în postarea dvs; aceasta trebuie confirmată (sau infirmată) printr-o evaluare medicală propriu-zisă;

Toate cele bune,

Dr. Cristian-Claudiu Ţupea 

Consultații și ecografii: MEDICOVER (programări la 021 98 96), SANADOR (programări la 021 96 99) și Sphera Clinic (programări la 0751 92 92 92 / 031 00 50 333)

Răspunsuri la întrebări (2638) Read More »

Răspunsuri la întrebări (2637)

Ramona:

Bună ziua!
Se trece de la Basedow Graves la
Hashimoto?
Am fost diagnosticată cu Basedow, (trab
pozitiv) după 3 luni de tratament ft3, ft4
normale, Tsh foarte mic. Atpo mereu au ieșit
foarte mari. Oare există vreo șansă să se
oprească Graves și să rămân doar cu
Hashimoto? Mulțumesc!

Răspuns:

  • da, conversia de la boala Basedow-Graves la tiroidită autoimună este posibilă, ambele fiind boli autoimune tiroidiene care împart multe caracteristici; de asemenea, și varianta inversă este posibilă;
  • nu este un fenomen care să apară frecvent, dar am văzut destule cazuri; intervalul în care poate apărea este de la mai multe luni la mai mulți ani; în astfel de situații, nivelul TRAb se normalizează, iar dacă pacientul se află sub tratament (Thyrozol în cele mai multe cazuri), apare o hipotiroidie disproporționat de severă față de doza și durata tratamentului; este nevoie de atenție și ceva experiență înainte de a stabili că această conversie a apărut; oricum, pacientul trebuie să continue monitorizarea;
  • nivelul ATPO este de obicei crescut atât în tiroidita autoimună cât și în boala Basedow-Graves, deci acest rezultat, în sine, NU e un argument pentru conversie;

Toate cele bune,

Dr. Cristian-Claudiu Ţupea 

Consultații și ecografii: MEDICOVER (programări la 021 98 96), SANADOR (programări la 021 96 99) și Sphera Clinic (programări la 0751 92 92 92 / 031 00 50 333)

Răspunsuri la întrebări (2637) Read More »

Răspunsuri la întrebări (2636)

Dana Serban:

Bună ziua domnul doctor!Vă rog,am nevoie de un răspuns !
Pe secțiunile examinate de la nivelul lobului tiroidian drept și lobului tiroidian stâng se observă aspect hiperplazic,cu noduli delimitați între ei de septuri fine conjunctive.Aceștia sunt constituiți preponderent de macrofoliculi,cu conținut coloid,dar se observă și normo și microfoliculi.Foliculii sunt tapetați cu epiteliu folicular normal,cubic sau aplatizat.
Nodulul cu diametrul maxim de 8 mm decsris macroscopic la nivelul LTD este bine delimitat de parenchimul tiroidian din jur ,de o capsulă fină, fibroasă,intactă.Arhitectura este foliculara, predominant microfoliculară(microfoliculi lipsiți de coloid);printre ei se observă foliculi de talie mare, neregulați (piese de puzzle), lipsiți de coloid sau cu coloid diluat;unii cu structuri de aspect pseudopapilar.Foliculii sunt tapetați cu epiteliu cubic ,cu nuclei ușor măriți,uniformi,hipercromia.
Se remarcă prezența unui mic fragment cu aspect de timus involuat.
Nodului cu diametrul maxim de 8 mm descris macroscopic la nivelul LTD se remarcă o proliferare tumorală relativ bine delimitată de parenchimul adiacent,cu arhitectură predominant papilară,dar se observă și foliculi;papilele au aspect convențional și prezintă ax conjuctivo-vascular ,fiind tapetate de epiteliu uni- sau pluristratificat . Celulele tumorale prezintă nuclei măriți in volum , stratificați, aglomerați, clarificați,pe alocuri incizurați ,cu conturul nuclear neregulat .Nu se remarcă prezența embolior limfovasculari.
Piesa trimisă în același recipient este reprezentată de țesut tiroidian fără modificări patologice.
Vă rog ce înseamnă acestea toate și dacă trebuie să urmez tratament cu iod radioactiv?!

Răspuns:

  • rezultatul descrie un mic de focar de cancer tiroidian diferențiat (papilar), fără elemente histopatologice de agresivitate;
  • dacă ecografia gâtului NU a demonstrat prezența unor ganglioni limfatici cu modificări suspecte de structura sau formă, vă încadrați în grupul de risc scăzut pentru persistență sau recidivă și tratamentul cu iod radioactiv NU e necesar;
  • găsiți pe blog trei articole scurte despre cancerul tiroidian, pe care v-a recomand să le citiți pentru o mai bună întelegere a situației; primul este aici: https://tiroida.ro/2009/08/04/cancerul-tiroidian-clasificare-factori-de-risc/

Toate cele bune,

Dr. Cristian-Claudiu Ţupea 

Consultații și ecografii: MEDICOVER (programări la 021 98 96), SANADOR (programări la 021 96 99) și Sphera Clinic (programări la 0751 92 92 92 / 031 00 50 333)

Răspunsuri la întrebări (2636) Read More »

Răspunsuri la întrebări (2635)

Dragos:

Buna ziua din nou dle doctor,
Revin cu o actualizare a analizelor.
nedumerirea mea este de ce a crescut TSH, desi nu am scazut doza de Euthyrox si daca valoarea usor crescuta a Tg in acest context e normala sau ingrijoratoare.

iulie 2024: TSH=1.1, Tg=0.27. Anti Tg=15, FT4=20.1
oct. 2024: TSH=2.74, Tg=0.31. Anti Tg=17, FT4=19
feb. 2025: TSH=0.111, Tg=0.16. Anti Tg=13, FT4=23.2
mai 2025: TSH=0.208, Tg=0.17. Anti Tg=17, FT4=20.2
dec. 2025: TSH=8.81, Tg=0.68. Anti Tg=20, FT4=17.9

Va rog sa-mi raspundeti cand aveti disponibilitate, multumesc.
Cazul meu discutat aici: https://tiroida.ro/2024/10/28/raspunsuri-la-intrebari-2561

Răspuns:

  • dacă doza de Euthyrox a rămas nemodificată și tratamentul este corect administrat, poate fi vorba de o problemă de absorbție intestinală sau de modificări ale greutății și/sau compoziției corporale; în practică, dacă medicamentul e luat în mod corect și nu sunt simptome digestive care să justifice un consult de specialitate, vom crește pur și simplu doza pentru a readuce nivelul TSH în intervalul dorit;
  • reiau, succint, regulile de administrate ale Euthyrox-ului: dimineața pe stomacul gol, fără a mânca nimic cel puțin 30 de minute după aceea; eventualele preparate cu fier, calciu, soia se vor administra/consuma la cel puțin 3-4 ore după Euthyrox;
  • creșterea nivelului tiroglobulinei este legata de valoarea mai mare a TSH; nivelul acestui marker (tiroglobulina) ar trebui interpretat, în esență, în două situații: sub tratamentul cu Euthyrox, cu TSH aflat in intervalul adecvat grupului de risc, și pe întrerupere, cu TSH de cel puțin 30 μUI/ml; la un TSH ușor crescut, ca în cazul dvs, e greu de tras vreo concluzie utilă legată de evoluția bolii;

Toate cele bune,

Dr. Cristian-Claudiu Ţupea 

Consultații și ecografii: MEDICOVER (programări la 021 98 96), SANADOR (programări la 021 96 99) și Sphera Clinic (programări la 0751 92 92 92 / 031 00 50 333)

Răspunsuri la întrebări (2635) Read More »

Răspunsuri la întrebări (2634)

Florentina:

Buna ziua !
In urma unui examen medical anual mi-a iesit rezultatul la analiza Anti TPO – 278,8 si valorile de referinta sunt intre 1 și 20 maxim . Este cazul sa fac investigatii suplimentare ? Precizez ca Ft4 este 0.9737 .
Multumesc !

Răspuns:

  • acest nivel crescut al ATPO stabilește diagnosticul de tiroidită autoimună (Hashimoto);
  • dacă valorile TSH și FT4 sunt în limite, înseamnă ca tiroida funcționează (încă) normal, deci supravegherea fără tratament este suficientă; dacă sunteți la vârsta fertilă și vă doriți o sarcină în perioada următoare, TSH-ul ar trebui să fie în jumătatea inferioară a intervalului de normal; despre tratamentul tiroiditei autoimune puteți citi aici: https://tiroida.ro/2020/01/03/tiroidita-cronic-hashimoto-tratament-prognostic/
  • deși, strict vorbind, ecografia nu este obligatorie (dacă nu se palpează noduli sau asimetrii semnificative la nivelul tiroidei), cred că ar fi utilă ca parte a bilanțului inițial al bolii;

Toate cele bune,

Dr. Cristian-Claudiu Ţupea 

Consultații și ecografii: MEDICOVER (programări la 021 98 96), SANADOR (programări la 021 96 99) și Sphera Clinic (programări la 0751 92 92 92 / 031 00 50 333)

Răspunsuri la întrebări (2634) Read More »

Răspunsuri la întrebări (2633)

Patricia:

Bună ziua,

Am 33 de ani și vă scriu pentru a solicita o evaluare endocrinologică privind un nodul tiroidian de 0,7/0,4 cm, fără adenopatii sau aderente la ganglioni. TSH și FT4 sunt în limite normale.
Antecedente heredo colaterale nu exista.
Am efectuat puncție biopsie, cu rezultat Bethesda V. Aș aprecia recomandarea dumneavoastră pentru pașii următori.

Mulțumesc mult pentru timpul acordat!

Răspuns:

  • răspunsul meu precedent se aplică într-o măsură și întrebării dvs; înainte de a merge mai departe, vă rog să-l citiți: https://tiroida.ro/2025/11/23/raspunsuri-la-intrebari-2632/
  • având în vedere vârsta de 33 de ani, nu cred că supravegherea fără operație este indicată, oricum nu ca primă variantă; luând în considerare informațiile din postarea dvs, îndepărtarea chirugicală doar a lobului care conține nodulul problematic va fi, cel mai probabil, suficientă; aceasta este, desigur, doar o opinie informativă; pentru o recomandare propriu-zisă, e nevoie de un consult și de o ecografie de tiroidă;

Toate cele bune,

Dr. Cristian-Claudiu Ţupea 

Consultații și ecografii: MEDICOVER (programări la 021 98 96), SANADOR (programări la 021 96 99) și Sphera Clinic (programări la 0751 92 92 92 / 031 00 50 333)

Răspunsuri la întrebări (2633) Read More »