Mariana B:
Bună ziua,fiului meu de 29 de ani la un control de ,,rutina,, TSH -ul este 4,25 și FT4 este7,6.
Simptome :-In 4 ani a luat 50 de kg in greutate,
-Pofta de mâncare
-irascibilitate
-insomnii
Mulțumiri ptr răspuns
Răspuns:
- valoarea TSH pare spre limita superioară a normalului, iar cea a FT4 sub limită (sunt doar presupuneri, fără a avea intervalele de normal ale laboratorului sau, cel puțin, unitatea de măsură pentru FT4);
- în general, o astfel de combinație de rezultate NU arată o disfuncție tiroidiană reală, valoarea subnormală a FT4 ține mai mult de tehnica de măsurare decât de un deficit real; repetarea la un alt laborator, împreună cu T3 total, ATPO și anticorpi anti-tiroglobulină poate ajuta la lămurirea situației;
- în esență, rezultate menționate în postarea dvs NU explică creșterea în greutate și simptomele enumerate, dar totul trebuie pus in contextul unui consult adecvat, care să includă istoricul amănunțit și examinarea clinică;
Toate cele bune,
Dr. Cristian-Claudiu Ţupea

Bună ziua, sunt pacienta dumneavoastră Calivascu Mariana cu analize făcute la Synevo…Va rog să mă ajutați cu doza de Euthyrox….În luna 24.04.2026 luam 400U pe săptămână cu un rez de analiză Tsh de 31,5 cu o greutate de 51kg iar în luna 31.05.2026 la analizele anuale să repetat si tsh având o valoare de 16,5 cu 300 U pe săptămână si am început să slabesc cu stări specific hipertiroidism….Menționez că am micșorat doza pt ca îmi era rău.Sunt la a doua săptămână am revenit la doza de 400U pe săptămână dar tot tremur am stare de agitație nu am poftă de mâncare. Este o tiroidă atrofiata ați fac eco in toamnă anul trecut. Vă rog ce ma sfătuiți la ce doză de Euthyrox să rămân pe săptămână.
Vă mulțumesc!