Pagini

Categorii

Arhiva blogului

Meta

Răspunsuri la întrebări (791)

August 19, 2012

adrian:

Buna ziua, va scriam cu ceva timp in urma ca urmez un tratament cu iod radioactiv pentru hipertiroidism fiind alergic la antitiroidiene. Momentan sunt la a doua doza in urma careia pot spune ca ma simt bine(nefacand inca analizele specifice la 3 luni) diparand in mare masura toate efectele hipertiroidismului, dar de curand am facut o cura cu antibiotice(prelungita 10 zile) ptr o infectie. De cateva zile am o senzatie ciudata in gat, parca ca mi sa umflat limba(incarcata) si bolta palatina(la omusor) simptom foarte deranjat mai ales la somn. Intrebarea mea este, daca in urma dozei de iod(administrata in iunie) nu am trecut cumva in hipotiroida, iar aceste simptome descrise mai sus sunt ca efect al acesteia(hipotr.)sau antibioticele or fi devina, etc…
Va multumesc.

Raspuns:

– este foarte putin probabil ca cele descrise sa fie manifestari ale a hipotiroidiei, chiar daca se obiectiveaza prin analize o hipotiroidie indusa de iodul radioactiv; in deficitul (sever) de hormoni tiroidieni simptomatologia este generala, nu limitata doar la anumite organe sau zone, iar afectarea limbii si a mucoasei bucale nu se numara printre manifestarile comune;

–  in context, as zice ca aceste probleme sunt legate mult mai probabil de infectie si/sau de tratamentul antibiotic;

Dr. Cristian-Claudiu Ţupea – Click aici pentru consultaţii

Nu sunt comentarii »

Nu sunt comentarii.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Lăsaţi un comentariu