Pagini

Categorii

Arhiva blogului

Meta

Răspunsuri la întrebări (792)

August 19, 2012

Renata:

Buna ziua! Am aproape 18 ani, si in urma cu un an am fost diagnosticata cu tiroidita autoimuna Hashimoto. Am primit ca tratament 35 de ug de Euthyrox, o data pe zi dimineata. In urma cu 6 saptamani am facut analize si mi-a iesit TSH-ul mai ridicat si medicul mi-a scazut doza la 25 ug Euthyrox pe zi, insa nu ma simt bine cu acest dozaj, mi-a aparut acnee, si de cand mi s-a schimbat nu am avut ciclu deloc, sunt mai stresata ,transpir mai abundent si imi cade parul mai tare.
Ce este de facut? Este cazul sa apelez la medic sa-i spun ca nu ma simt bine, avand in vedere ca peste 3 saptamani trebuie sa repet analizele si sa ma duc la control?
va multumesc!
Renata

Raspuns:

– TSH-ul peste limita superioara a normalului inseamna ca nivelul de hormoni tiroidieni (T3 si T4) este insuficient; in consecinta, doza de levotiroxina (Euthyrox) trebuie crescuta, nu scazuta;

– tulburarile de ciclu menstrual si acneea au de obicei cauze non-tiroidiene si ar trebuie investigate separat; transpiratia abundenta si stresul nu pot fi cauzate de scaderea dozei de Euthyrox;

– daca simptomatologia este severa sau foarte ingrijoratoare, ar trebuie sa mergeti mai devreme la medic;

Dr. Cristian-Claudiu Ţupea – Click aici pentru consultaţii

Nu sunt comentarii »

Nu sunt comentarii.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Lăsaţi un comentariu