Pagini

Categorii

Arhiva blogului

Meta

Răspunsuri la întrebări (1428)

December 6, 2015

nst:

In urma recomandarii medicului curant am inceput un tratament de substitutie cu novothyral(un sfert de pastila de 100mcg) combinat cu euthyrox-75mcg deoarece sunt considerat un caz atipic. Nu mai am tiroida de cativa ani, fiind pe 125mcg levo. De cateva zile am niste simptome ciudate, palpitatii(ca un fel de falfaieli in stomac si gat)si cresterea temperaturii bazale(parca am febra+un pic obosit). Dar in general am inceput sa ma simt mai bine decat doar pe euthyrox. Nu am facut inca analize pe aceasta combinatie(peste o luna). As vrea sa stiu daca aceste simptome sunt periculoase sau sa le consider normale ( sau se vor accentua in timp) sau poate doza e prea mare. Va multumesc.

Raspuns:

– in primul rand, tratamentul cu Euthyrox (levotiroxina), exceptand situata extrem de improbabila a unor doze FOARTE mari luate pe perioade lungi, NU da modificari ale temperaturii corporale;

– palpitatii (tulburari ale ritmului cardiac) pot aparea ca urmare a unor doze crescute de Euthyrox, in functie de varsta si probleme cardiace preexistente; totusi, Novothyral-ul, din cauza ca are in compozitie si triiodotironina (T3), are un risc MAI MARE pentru astfel de manifestari;

–  cel mai important: daca valorile TSH si FT4 erau normale sub 125 micrograme/zi de levotiroxina, nicio modificare nu era indicata doar pentru ca au aparut niste probleme nespecifice; altfel zis, in aceste conditii manifestarile dvs au probabil o alta cauza;

Dr. Cristian-Claudiu Ţupea – Click aici pentru consultaţii

Nu sunt comentarii »

Nu sunt comentarii.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Lăsaţi un comentariu