Pagini

Categorii

Arhiva blogului

Meta

Răspunsuri la întrebări (1463)

February 24, 2016

cristina i.:

Buna seara
Va scriu din nou cu rugamintea de a-mi raspunde la nelamurirea pe care o am.
Am fost operata in anul 2010 de gusa polinodulara si hiperparatiroidism primar si mi-a fost extirpata tiroida si o paratiroida.
Din 2010 ia in fiecare zi calciu 1000 si alfa D3 50 datorita hipocalcemiei postoperatorii.
Anul acesta am facut analiza Pth si rezultatul primit a fost de 40,92pg/ml cu intervalul de valori de 15-65pg/ml.
Mentionez ca am incercat sa nu iau calciu si vitamina D3 dar dupa cel mult 5zile am inceput sa iau din nou datorita starilor de rau:furnicaturi in maini,dureri de cap,agitatie,crampe musculare.
Medicul endocrinolog mi-a spus in 2010 ca mi-au fost lezate paratiroidele si din acest motiv va trebui sa iau tot restul vietii calciu si vitaminaD3 in fiecare zi.
Dupa valorile care au iesit la analiza Pth-ului nu mai inteleg nimic.
Mentionez ca am facut aceasta analiza in acelasi timp la doua laboratoare diferite iar rezultatul a fost usor diferi dar in limite normale la ambele laboratoare.
Ce trebuie sa fac in aceste conditii?
E nevoie si de alte analize pentru a stabili exact in ce stare ma aflu?
Ma tem sa iau calciu si vitamina D3 daca nu este corect sa le iau pentru ca am inteles ca se poate depune in diferite locuri cu consecinte grave.
Va multumesc pentru amabilitate.

Raspuns:

– valoarea PTH, mai ales sub tratament cu AlphaD3 si calciu, arata ca exista tesut paratiroidian functional;

– dupa intreruperea tratamentului cu calciu si AlphaD3, cand au aparut simptomele, era bine sa fie masurare calcemia totala si ionica, fosfatemia si din nou PTH; in felul acesta se putea lega (sau nu) manifestarile clinice de nivelul calciului din sange;

– alternativ, se poate scadea doza de calciu la 500 mg/zi si trece pe colecalciferol 1000 Ui/zi in loc de AlphaD3, cu repetarea analizelor dupa 1 luna; in functie de rezultate si de cum va simtiti, se poate opri apoi complet tratamentul;

– este foarte putin probabil ca la dozele pe care le luati dvs sa apara calcificari (“depuneri”) ectopice;

Dr. Cristian-Claudiu ŢupeaClick aici pentru consultaţii

Nu sunt comentarii »

Nu sunt comentarii.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Lăsaţi un comentariu