Pagini

Categorii

Arhiva blogului

Meta

Răspunsuri la întrebări (1432)

December 13, 2015

mimi:

Buna ziua ! am si eu o nelamurire si doresc un raspuns. Acum un an am fost diagnosticata cu hipertiroidie in urma careia mi s-a admin tyrozol de 10 mg timp de 6 saptamani. Dupa aceasta doza analizele si-au intrat in normal si mi s-a redus doza de tyrozol la 5mg 1 data pe zi. problema mea este ca m-am ingrasat 6 kg in 6 saptamani si ma ingrijoreaza. Este normal o asememea ingrasare? va rog din suflet sa imi raspunde-ti. Cum as putea sa le dau jos acele kg?de mancat mananc mai putin si mai cumpatat decat mancam inainte . Multumesc anticipat

Raspuns:

– in hipertiroidie, hormonii tiroidieni, care sunt in cantitati prea mari, determina accelerarea metabolismului si, adesea, scaderea in greutate; aceasta scadere este insa patologica (nesanatoasa) si pune organismul la risc;

– odata cu tratamentul bolii, nivelurile de hormoni tiroidieni se normalizeaza si metabolismul revine la normal; in aceste conditii, daca aportul alimentar nu este si el diminuat, apare cresterea in greutate; e de retinut ca NU tratamentul in sine cu Thyrozol determina crestere in greutate, ci schimbarea metabolismului ca urmare a normalizarii functionarii tiroidei;

– in cazul dvs solutia e aceeasi: atentie la alimentatie (in special numarul total zilnic de calorii) si monitorizarea de catre medicul endocrinolog a functiei tiroidiene; in plus, daca starea generala e buna, este indicat si exercitiul fizic regulat;

Dr. Cristian-Claudiu Ţupea – Click aici pentru consultaţii

Nu sunt comentarii »

Nu sunt comentarii.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Lăsaţi un comentariu