Răspunsuri la întrebări (298)

Andrei:

Buna Seara Dl Doctor,

Numele meu este Andrei.M-ai mi-ati raspuns si la intrebarea 290 si va multumesc!Va mai adresez o intrebare..

Mi sa recomandat sa iau eutyrox de 100 grame si de ceva zile de cand folosesc eutyrox de 100 g nu ma simt foarte bine(am stari de ameteala,de voma,ma simt slabit si moloesit,etc)..M-am documentat si am vazut ca acestea ar fi starile adeverse in caz de folosire de doza insuficenta sau prea mare de eutyrox….Ce credeti ca ar trebui sa fac?Sa maresc doza de eutyrox??Va reamintesc ca am fost operat in 6.10.2010 si in martie 2011 sunt programat la iodare….

Va multumesc pentru raspuns!
O seara buna!

Raspuns:

– cel mai probabil, aceste stari sunt tranzitorii; daca sunt persistente (mai mult de cateva zile) si deranjante, doza ar trebui scazuta la 50 micrograme/zi timp de 7 zile, apoi crescuta cu cate 25 micrograme pe saptamana, pana se va ajunge la tratamentul recomandat (100 micrograme/zi);

– trebuie luata in considerare si posibilitatea ca problemele descrise sa nu fie cauzate de tratamentul cu Euthyrox;

– la 7-8 saptamani de la inceputul tratamentului se vor masura TSH si FreeT4; in cazul dvs, obiectivul tratamentului cu Euthyrox este de a mentine nivelul TSH sub limita inferioara a normalului, undeva in jurul valorii de 0.1 μUI/ml; aceasta ultima recomandare se face in ideea de a scadea riscul de reaparitie a bolii;

Dr. Cristian-Claudiu Ţupea – Click aici pentru consultaţii

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.