Răspunsuri la întrebări (577)

Lucian:

Buna Ziua,

Am avut un nodul suspect a fi malign, pe care l-am operat acum 3 saptamani, pacticandu-se tiroidectomie totala. Dupa operatie mi s-a prescris Euthyrox 50 una pe zi in primele 5 zile, apoi o pastiluta si jumatate inca 5 zile, iar in final 2 pastilute Euthyrox 50. Problema e ca acum de cand am trecut pe 2 pastilute daca ma trezesc noaptea am senzatia de frica, de lipsa de echilibru, ameteala, si mainile sunt usor amortite. Daca ma ridic in piceoare am echilibru si dupa cate miscari furnicaturile din maini dispar. Daca nu dorm la pranz nu ma mai trezesc noaptea si totul e OK. Si am cam slabit, din cate vad in oglinda. In rest viata mea e absolut normala, ca inainte de operatie cand tiroida isi facea functia. Care poate fi cauza pentru aceste mici probleme? Sper ca in viitoarul apropiat sa pot sa-mi reiau viata normala. Mie imi place mult sporul. Voi avea aceiasi rezistanta la efort? Expicatiile pe care dumneavoastra mi le-ati trimis intru-un mesaj anterior m-au ajutat in a lua decizia asupra operatiei. Va multumesc mult.

Raspuns:

– fara teste de laborator care sa confirme este greu de spus daca simptomele sunt cauzate de tratamentul cu Euthyrox; cel mai bine este sa faceti testele de functie tiroidiana (TSH si FreeT4) la 4 saptamani de la inceputul tratamentului;  in plus, pentru furnicaturi la nivelul extremitatilor poate fi responsabil un nivel scazut al calciului din sange, ce poate aparea dupa lezarea glandelor paratiroide in timpul operatiei; masurarea calciului ionic seric va lamuri aceasta posibilitate;

– orice rezultat anormal ar trebui sa conduca la un consult endocrinologic cat mai curand;

– daca tratamentul de substitutie va fi corect administrat, nu va exista vreo problema in privinta rezistentei la efort;

Dr. Cristian-Claudiu Ţupea – Click aici pentru consultaţii

 

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.