Răspunsuri la întrebări (1355)

Andrada:

Buna ziua!

Am 25 de ani, SEX FEMININ si in urma internarii din mai 2015 la INSTITUTUL PARHON am fost diagnosticata cu tiroidita cronica, iar pe 26 mai 2015 fac tratament cu Euthyrox, 50 mg- iunie, 25 mg-iulie si august, Androcur 50, un sfert de pastila primele 10 zile de YASMIN, Supradyn. Dupa inceperea tratamentului am inceput sa am o stare de ameteala groaznica, vedere in ceata, sensibilitate ridicata la lumina si senzatia de pierdere de echilibru. Ce pot face? Care sa fie cauza? Vreau sa functionez normal pentru ca abia pot merge pe strada si acum, la 1 octombrie incep studiile de masterat? Ma puteti ajuta cu un sfat? De asemenea, trebuie sa precizez ca am ajuns la spital in urma unei disfagii acute care acum, odata cu inceperea tratamentului s-a mai ameliorat putin. Sa fie din cauza tiroidei, sau nu?
In martie 2015, in urma RMN-ului mi s-a spus ca am un microadenom hipofizar 7 mm, nesecretant. Tin sa mentionez ca uneori am si cefalee.
De asemenea, pana acum un an am facut tratament cu Euthyrox pe care l-am intrerupt in urma plecarii din tara la studii.

REZULTATE ANALIZE:
CA SERIC TOTAL: 9.6
MAGNEZIU:2.06
GLICEMIE: 91
ATPO:401
TSH:4.42
VSH:9.1
CU CORTIZOL URINAR: 126, 9
FIER: 157

Rezultat ecografie: micronodul LST
MENTIONEZ CA AM SLABIT 8KG IN 8 LUNI.
Astept un raspuns. Va multumesc mult!

Raspuns:

– tiroidita autoimuna (cronica) nu determina disfagie; de asemenea, tratamentul cu Euthyrox in doza respectiva nu are, de regula, astfel de manifestari;

– utilizarea contraceptivelor, mai ales daca este prima data, poate fi o explicatie; cel mai bine este sa faceti un control la medicul dvs, care in functie de simptome, examinare clinica si teste de laborator va hotari daca contraceptivele de vor continua sau nu;

Dr. Cristian-Claudiu Ţupea – Click aici pentru consultaţii

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.