Răspunsuri la întrebări (348)

Maria:

Bunã ziua domnule doctor,
Am vârsta de 44 ani fãcând operatia de tiroidã cu diagnosticul tiroidectomie subtotalã in anul 1998 si rezultatul histopatologic gusã mezofolicularã a trebuit sã iau tratament de substitutie cu L-thyroxin si în urma acestui tratament cred cã-mi picã pãrul. Greutate stabilã totul este în regulã, doar cã sunt speriatã de cãderea pãrului, oare din cauza tratamentului ?
Dacã da ce se poate face ?
Luând zilnic tratamentul de atâtia ani, îmi puteti spune dacã este indicat o pauzã.

Raspuns:

– tiroida produce 2 hormoni esentiali pentru functionarea normala a organismului: T4 (tiroxina) si T3 (triiodotironina); odata cu indepartarea aproape completa a glandei (tiroidectomie subtotala), singura sursa de hormoni tiroidieni pentru dvs este comprimatul zilnic de L-Thyroxin; de aceea, daca opriti tratamentul, vor aparea manifestarile de hipotiroidie descrise aici; in concluzie, nu este indicata nicio pauza, tratamentul fiind permanent;

– monitorizarea acestui tratament se face prin analize de laborator: TSH si FreeT4; daca aceste doua teste sunt in limite normale doza de L-Thyroxyn este adecvata si caderea parului are alta explicatie; daca rezultatele nu se incadreaza in limitele laboratorului, doza trebuie ajustata de catre endocrinolog;

– doar deficitul de hormoni tiroidieni (in cazul dvs – o doza prea mica de l-tiroxina) poate produce, intr-o oarecare masura, caderea mai accentuata a parului;

Dr. Cristian-Claudiu Ţupea – Click aici pentru consultaţii

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.