Răspunsuri la întrebări (1468)

Nica Adrian:

Buna ziua! Am 25 de ani si in luna octombrie am suferit operatia de tiroidectomie totala. Rezultatul histopatologic arata ca unul dintre noduli a fost reactiv si celalalt era un carcinom papilar. Pe data de 1 februarie a acestui an am fost internat pentru terapia cu iod radioactiv. Terapie dupa care la inceput m-am simtit foarte bine in ciuda faptului ca de o saptamana ma simt foarte rau, starea mea generala este foarte proasta, am durere de inchieturi ale soldurilor si umerilor care se simt in pricipal in timpul somnului, ma simt fara putere, putin ametit, dezorientat, uneori senzatie de lesin si o amortela in picioare. Inainte de terapie am luat euthyrox de 100 si dupa terapie am continuat cu aceeasi doza, pe langa acesta am luat calciu cu vitamina d3 si magneziu cu b6. As vrea sa stiu daca starile mele sunt din cauza tiroidei si au legatura cu terapia cu iod. Va multumesc!

Raspuns:

– tratamentul cu iod radioactiv, in sine, nu are astfel de reactii adverse;

– hipotiroidia indusa de oprirea tratamentului cu Euthyrox poate da manifestari de genul acesta, dar este neobisnuit sa apara la cateva saptamani dupa ce ati reluat tratamentul;

– ar trebui facut un set de analize, care sa contina si TSH, FreeT4 si calcemie in afara celor uzuale; in functie de rezultate se poate spune daca simptomele dvs au sau nu legatura cu nivelul hormonilor tiroidieni;

Dr. Cristian-Claudiu ŢupeaClick aici pentru consultaţii

1 thought on “Răspunsuri la întrebări (1468)”

  1. Fiecare reacționăm în felul nostru, dle Adrian Nica. Am urmat și eu tratamentul cu iod, anul trecut. Cât am stat în spital nu am avut nicio reacție adversă și, din ceea ce citisem pe bloguri, mă așteptăm să fie totul Ok. Colega de salon era la a III- a internare ( avea deja și vechime și experiență) n-a avut reacții adverse la niciuna din terapiile cu iod. Din acest motiv, când am început să am reacții asemănătoare cu cele menționate de Dvs și chiar mai rău, m-am speriat îngrozitor. Am avut grețuri, vărsături, ameteli, care au culminat și cu căderi si abia am avut putere să mă ridic, dureri de oase, mușchi, cap, lipsa poftei de mâncare, stare de somnolență și apatie, transpirații, amorțeli ale membrelor, căderea parului. Analizele au luat-o razna, în special colesterolul, creatinina, proteinele, calciul, clorul, trigliceridele, ureea. La 2 luni de la externare, deși eram pe doză de 125 de euthyrox, TSH-ul mi-a scăzut cu chiu cu vai de la 53, cât am avut la internare la 9,83.Acum am învățat ca fiecare organism reacționează în felul lui! Ceea ce citim pe bloguri este poveste pt noi. Citeam despre o doamnă care, după 4 săptămâni de regim și întrerupere a tratamentului cu euthyrox, a avut un TSH mai mare de 100, a captat fff bine iodul și nu a mai avut nevoie de o altă iodare. Eu am ținut dietă 5 săptămâni fff strict, nici sare neiodata n-am folosit și abia am ajuns la un amărât de TSH de 53. Peste 2 luni mă internez din nou.Mă gândesc iar la regim și la faptul ca de Paște nu voi putea gusta nimic din bunătățile pe care le voi pregăti familiei! Stați liniștit, dle Adrian Nica! O să va reveniți, cu timpul! Trebuie să aveți răbdare! Felicitări, dle. Dr. Tupea!!! Îmi place fff mult blogul Dvs.! Va apreciez enorm, pt profesionalismul Dvs și răspunsurile prompte pe care ni le oferiti!

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.