Răspunsuri la întrebări (418)

neagu alina:

Buna ziua.
am fost diagnosticata acum 3 ani cu hipotiroidie.Am urmat un tratament cu Eutyrox 2 ani.De un an mia fost intrerupt acest tratament.
acum un an am facut analize:TSH-0,305
FT4-1,73
Acum am o stare de ameteala ,palpitatii in corp si dereglare a menstruatiei.Credeti ca aceste simptome sunt din cauza ca mi sa intrerupt tratamentul?
ce ma sfatuiti sa fac mai departe?
am uitat sa mentionez ca am facut si o ecografie din care reiese ca lobul drept are on mic nodul hipoecogen cu diam. de 3mm ;densitate vasculara normala.
astept raspunsul dvs.
mii de multumiri!

Raspuns:

– rezultatele analizelor nu justifica simptomatologia dvs; de aceea trebuie cautata alta cauza pentru acestea; avand in vedere ca nu sunt oferite niciun fel de date suplimentare (de ex. varsta), mai multe nu se pot spune;

– in orice caz, nu aveti indicatie in prezent pentru reluarea tratamentului cu Euthyrox;

– peste 3-4 luni ar trebuie repetate TSH si FT4 deoarece nivelul TSH este in jurul limitei inferioare a normalului;

Dr. Cristian-Claudiu Ţupea – Click aici pentru consultaţii

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.