Răspunsuri la întrebări (506)

AndreiO:

Buna seara! Va rog frumos sa-mi dati un sfat bun.
Mama a efectuat in urma cu o saptamana tratamentul cu iod radioactiv la Cluj. Acum, dupa ce a inceput iar tratamentul cu Euthyrox 125, se simte rau. Are stari de lesin, lipsa poftei de mancare, ameteli si stari de voma. As vrea sa stiu daca asta se include in tiparul normal al simptomelor post tratement cu iod radioactiv sau daca pot avea alte intelesuri. Amintesc faptul ca tratamentul cu Euthyrox i-a fost intrerupt pt. o luna de zile, perioada in care valoare TSH a crescut pana la 85,22. Multumesc anticipat si astept raspunsul dumneavoastra. Sanatate si numai bine.

Raspuns:

– in mod obisnuit tratamentul cu iod nu are asemenea efecte adverse; daca nu exista alte probleme medicale semnificative care sa explice aceste manifestari, poate fi vorba de hipotiroidia severa indusa de oprirea tratamentului si de reluarea acestuia direct cu doza intreaga; poate incerca reluarea treptata a Euthyroxului, cu 50 micrograme/zi in prima saptamana, 100 micrograme/zi in a doua saptamana, si cu doza intreaga incepand cu a treia saptamana; hidratarea trebuie sa fie optima (2.5 litri/zi), iar regimul alimentar mai sarac in grasimi si sare;

– daca nu apare o ameliorare in 2-3 zile sau simptomatologia se agraveaza trebuie facut un consult medical direct;

Dr. Cristian-Claudiu Ţupea – Click aici pentru consultaţii

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.