Răspunsuri la întrebări (2005)

Ciobanu Marius:

Buna ziua! AM 50 ani, in urma vu 2 ani am fost operat de plastie valva mitrala, tratament cu cordarone timp dr 6 luni,. In urma cu 2 saptamani am facut fibrilatii, urmez pt cateva luni tratament cu anticoagulant. Am mers la endocrinolog , diagnostic: hipertiroidie( Ft3 si Ft 4 mariti si tsh 0,05) tratament cu 25 mg de tyrozol timp de 14 zile si apioi 20 mg. Acuz de ceva vreme durere in muschii picioarelor, intepenirea articulatiilor , desi sunt o persoana activa. Are legatura cu hipertiroidia? Urmez tratament corect? Va Multumesc!

Raspuns:

  • daca tratamentul cu Cordarone (amiodarona) a fost terminat in urma cu 1 an si jumatate, cel mai probabil hipertiroidia nu are legatura cu acesta si Thyrozol-ul este corect indicat;
  • este totusi important de stabilit care este cauza exacta a hipertiroidiei dvs: boala Basedow-Graves, gusa nodulara hiperactiva sau alta forma;
  • durerile musculare pot aparea, dar nu sunt caracteristice hipertiroidiei; blocarea articulatiilor nu are legatura cu hipertiroidia;
  • este bine stiut ca excesul de hormoni tiroidieni este o cauza de aritmii cadiace, fibrilatia atriala fiind una din cele mai serioase; controlul hipertiroidiei scade semnificativ riscul unui nou episod de fibrilatie;

Toate cele bune,

Dr. Cristian-Claudiu Ţupea – Click aici pentru consultaţii

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.