Răspunsuri la întrebări (2335)

Iulia:

Buna ziua,

Iau Eurothyrox de 5 zile si am mancarimi pe tot corpul. In urma scarpinarilor se formeaza blinde rosii care mai apoi rman tari ca niste noduli pe corp. Ce ma sfatuiti din acest punct de vedere?

Raspuns:

  • alergia la Euthyrox este foarte rara, dar ramane un efect advers posibil;
  • daca manifestarile sunt suficient de deranjante, tratamentul ar trebui oprit, medicul endocrinolog informat si programata o consultatie la alergolog;
  • daca Euthyrox-ul a fost motivul, problemele ar trebui sa dispara rapid dupa intrerupere; desigur, exista posibilitatea unei alte cauze, iar suprapunerea cu tratamentul pentru hipotiroidie sa fie doar o intamplare;

Toate cele bune,

Dr. Cristian-Claudiu Ţupea – Click aici pentru consultaţii

1 thought on “Răspunsuri la întrebări (2335)”

  1. Buna seara . Am avut carcinom papilar dar nu am avut nevoie de iod radioactiv. M am operat in Anglia dar am revenit acasa . Aici mi s a spus din 6 in 6 luni sa merg la recontrol ( eco si analiZe) iar inainte de asta cu 2 sapt sa fac pauza de Novothyral. Mi s a zis ca mai am Putin tesut tiroidian si mai am si tiroidita autoimuna de asta am si antirioglobulina mai mare . Intreaba rea mea este de ce trebuie sa opresc Novothyral inainte cu 2 sapt iar in Anglia nu faceam asta . In Anglia luam eutyrox de 100 de mg iar aici iau Novothyral in doza de 75 mg dar acum mi au iesit analizele TSH 0,05 iar Ft4 este bun . Acolo aveam TSH bun cu doza de 100 dar aici imi iese prost cu doza de Novothyral. Nu inteleg de ce. Va multumesc

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.