Răspunsuri la întrebări (2271)

Gabriela Serbanescu:

Buna ziua
Sunt pacienta operata de tireidectomie toatala , la domnul dr Stanescu Bogdan- de 8 ani- iau eutorix de 100 zi de zi – si de vreo cateva luni- dimineata la trezire- dupa ce iau eutiroxul am arsuri la stomac.
Am facyt endoscopie, nu am nici macar gastrita- doar o bulbita.
Am 53 ani- sunt pacienta cu multiple afectiuni autoimune. In acest moment in afara de omez de 40 , antiinflamatoare- brufen si dicarbocalm nu iau niciun medicament – doar eutirox- tin regim alimentar ptr ca imi este o in afectiunile autoimune.
Intrebarea mea este – credeti ca eutiroxul ar putea sa imi creeze aceasta arsura la stomac?
Va multumesc

Raspuns:

  • durerile de stomac, inclusiv cele cu caracter de arsura, nu fac parte din efectele asociate in mod frecvent cu administrarea Euthyrox-ului; inclusiv din experienta mea va pot spune ca intoleranta digestiva, de orice fel, e foarte rara la acest medicament;
  • cel mai probabil arsurile gastrice nu sunt legate de tratamentul cu Euthyrox, mai ales ca atatia ani nu au fost probleme;
  • daca totusi aceste manifestari persista si nu se identifica o alta cauza, se poate incerca tratamentul cu Accu-Thyrox, care contine tot levotiroxina, dar sub forma lichida; avantajul este ca dupa Accu-Thyrox se poate manca imediat;

Toate cele bune,

Dr. Cristian-Claudiu Ţupea – Click aici pentru consultaţii

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.