Răspunsuri la întrebări (82)
Andreea:
Buna ziua,Numele meu este Andreea, am 36 de ani, 75kg. Am fost diagnosticata cu Tiroidita Hashimoto pe baza analizelor de mai jos: ATG (Ac anti tireoglobulina): 321.2 ATPO (Ac anti tiroperoxidaza): 8.2 TSH (Hormon tiroid stimulant): 2.991 Free T3: 3.21 Free T4: 1.14 T3 total (tri-iodotironina): 1 T4 total (tiroxina): 10.5 Va rog sa imi spuneti care este parerea Dvs in legatura cu diagnosticul dat si rezultatele analizelor de mai sus. Va multumesc anticipat.
Raspuns:
– desi nu ati precizat valorile normale ale laboratorului (aspect care ingreuneaza interepretarea analizelor), nivelul anticorpilor anti-tiroglobulina pare sa fie crescut peste limita superioara a normalului, in timp ce nivelul ATPO si TSH sunt normale; acest tablou poate indica o tiroidita cronica (Hashimoto) la debut; in aceasta faza tratamentul nu este necesar, deoarece tiroida functioneaza normal si produce cantitati adecvate de hormoni; in timp, boala poate evolua, cu afectarea tesutului tiroidian si reducerea capacitatii de sinteza hormonala si instalarea hipotiroidiei; de aceea sunt obligatorii controalele periodice, la 4-6 luni;
– la acest moment, o ecografie tiroidiana ar putea confirma tiroidita cronica prin evidentierea unui aspect specific pentru aceasta boala;
Dr. Claudiu Ţupea
Răspunsuri la întrebări (82) Read More »

