Răspunsuri la întrebări (916)
fifi:
Buna ziua domnule doctor,
Sotul meu in varsta de 26 de ani a fost diagnosticat acum 1 an cu tiroidita cronica autoimuna cu hipotiroidie, e sub tratament cu eutirox.
Mentionez ca analizele acum 1 an jumate le-a facut fara recomandare medicala, eu avand tiroidita de 7 ani m-am gandit ca ar fi bine ca si sotul meu sa le faca. Si-a facut pe langa acele analizele la tiroida si acth-ul si cortizolul, au iesit usor marite, insa valoarea cortisolului urinar a iesit ok. Mentionez ca analizele le-a efectuat in cadrul unui laborator, nu a fost internat sau sa stea in repaus.
A fost la endocrinolog a primit tratament cu eutirox, insa t3-ul este scazut in continuare are valoare 0,66 si normalul e intre 1.6 si 3. A facut 3 luni de zile tratament cu triovit insa si in prezent valoarea se mentine scazuta.
As vrea sa stiu din ce cauza e scazut si daca e vreo problema si al doilea lucru e in legatura cu acth-ul si cortisolul, e vreo problema ca au iesit modificate sau e normal sa iasa usor marite avand in vedere ca si le-a recoltat la un laborator normal? Ulterior am aflat ca trebuie administrat dexametazona inainte de a face aceste analize.
E nevoie sa si le faca inca o data sau sa faca alte investigatii?
De 1 an de zile el si-a repetat doar tsh-ul si t3-ul.
Din pacate in oras medici endocrinologi nu prea sunt, medicul la care fusesem initial nu mai e de gasit la cabinet si nici la telefon nu raspunde, iar sotul meu este navigator urmeaza sa plece in voiaj si de asta apelez la ajutorul dumneavoastra, poate ma puteti lamuri pentru ca sunt ingrijorata.
Am mai intrebat un doctor endocrinolog din Bucuresti la care am fost la consult asta vara amandoi si nu a zis nimic in acest sens legat de acth si cortizol, i-a stabilit doar doza de eutirox.
Va multumesc
Raspuns:
– monitorizarea tratamentului de substitutie cu Euthyrox se face masurand TSH si FreeT4; in cazul unei doze corecte, aceste teste sunt in limite normale; masurarea nivelului T3 NU este de obicei necesara;
– o valoare atat de scazuta a T3 (triiodotironina), cu TSH si FreeT4 normale, este cel mai probabil o eroare de laborator;
– relevanta unor niveluri crescute ale ACTH si cortizolului seric depinde foarte mult de conditiile recoltarii, de valorile exacte obtinute si de anumite date clinice ale pacientului (daca are sau nu obezitate, hipertensiune arteriala, modificari tegumentare, etc); valoarea normala a cortizolului liber urinar exclude, intr-o mare masura, o hipersecretie de cortizol, cu conditia sa fi fost corect lucrata analiza respectiva;
– cea mai buna solutie este o reevaluare endocrinologica, in urma caruia sa se stabileasca corect ce teste de laborator trebuie facute, la cel mai de incredere laborator disponibil; datele din postarea dvs nu sunt suficiente pentru a permite o mai buna clarificare a situatiei;
Dr. Cristian-Claudiu Ţupea – Click aici pentru consultaţii
Răspunsuri la întrebări (916) Read More »