Răspunsuri la întrebări (428)
crina:
Buna ziua,
Am 43 de ani si se pare ca am intrat la premenopauza si nu imi doresc acest lucru.Mentionez ca nu am avut niciodata o sarcina-nu am ramas insarcinata. Perioada menstruatiei s,a redus de la 5 zile la doar 1 zi, 1-1/2 si cantitativ. Am urmat 2 luni cu progesteron dar nu s-a schimbat absolut nimic in cantitatea si nr zile, de menstruatie
Am facut urmatoarele investigatii in ziua a 3 a ciclului menstrual>
FSH: 25,09 (val normale: 2-10)
LH : 5,44 (vn: 2-20)
ESTRADIOL: 15,94 (30-120)
Progesteron: 2,514 (0,2 – 1,4)
Prolactina: 14,214 (2,39-25,15)
TSH: 2,54 yui/ml (vn: 0,4-4 yui/ml)
Free T4: 0,995 ng/dl (0,89-1,76 ng/dl)
va multumesc, crina
Raspuns:
– nivelul crescut al FSH de ziua a 3-a indica reducerea numarului de foliculi ovarieni si, implicit, perimenopauza; daca menstrele sunt inca regulate, chiar daca reduse cantitativ, oprirea completa (menopauza) poate nu fie foarte apropiata; oricum, in multe cazuri, tratamentul cu progestativ reuseste sa mentina ciclicitatea menstrelor inca o perioada dupa ce apare dereglarea acestora;
– nu exista niciun tratament care sa poata amana instalarea menopauzei; daca exista simptomatologie semnificativa asociata (bufeuri, schimbari de dispozitie, etc), se poate recomanda tratamentul de substitutie hormonala; conditia este ca mamografia bilaterala si examenul Papanicolau sa fie in regula, sa nu existe rude de gradul I cu cancer de san si, binenteles, sa nu existe in istoricul dvs medical cancer de san;
– tiroida functioneaza normal si nu are nicio legatura cu statusul ovarian si perimenopauza;
Dr. Cristian-Claudiu Ţupea – Click aici pentru consultaţii
Răspunsuri la întrebări (428) Read More »